Festivali Sunny Hill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Sunny Hill
DatatGusht
VendndodhjaPrishtinë
Vitet aktiv2018 - tani
Themeluar ngaDua Lipa
Faqja zyrtarehttps://www.sunnyhillfestival.com

Festivali Sunny Hill është një festival i përvitshëm ndërkombëtar i muzikës në Prishtinë, Kosovë, i organizuar nga Dua Lipa dhe babai i saj Dukagjin Lipa. Themeluar me synimin që të zhvillohet për çdo vit, edicioni 2020 u anulua për shkak të pandemisësëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19).

Edicione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2018[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i parë i festivalit u mbajt më 10 deri më 12 gusht 2018 në Parkun e Gërmisë . Sipas organizatorëve, më shumë se 18,000 njerëz morën pjesë në festival. Megjithatë, New York Times raportoi se kapaciteti i vendit prej 15,000 vendesh nuk ishte mbushur. Kostoja e biletave ishte 55 dollarë, gjë që u kritikua nga shumë për shkak të shkallës së lartë të papunësisë, veçanërisht tek të rinjtë. [1] Festivali u organizua nga këngëtarja Dua Lipa së bashku me babain e saj për të mbledhur para për fondacionin Sunny Hill. [2]

Lipa ishte kryesuesja dhe babai i saj gjithashtu performoi me grupin e tij, ODA dhe i përkiste një formacioni tjetër përkrah shumë artistëve nga Kosova dhe Shqipëria, mes të tjerëve Action Bronson dhe Martin Garrix . [3] Action Bronson, i cili është mbështetës i legalizimit të kanabisit, është arrestuar nga policia kosovare pas performancës së tij në festival për tymosje të një xhingël në skenë dhe ndarjen e saj me publikun. [4]

2019[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i dytë i Sunny Hill Festival u mbajt më 2, 3 dhe 4 gusht 2019 në Parkun Gërmia në Prishtinë. [5] Festivali pati shfaqje të aktorëve ndërkombëtare, duke përfshirë Calvin Harris, Gashi, Klangkarussell dhe Miley Cyrus si dhe Dua Lipa. [6] Përveç disa muzikantëve shqiptarë si Buta, Elvana Gjata, Ilira, Kejsi Tola, Kida, Ledri Vula, Lyrical Son, MC Kresha, Njomza dhe Yll Limani të cilët kanë performuar gjithashtu. [7]

2020 / 2021[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk është mbajtur për shkak të Pandemisë Covid 19.

2022[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2021, Dua Lipa njoftoi se një edicioni i tretë i Sunny Hill Festival është planifikuar të mbahet në vitin 2022 në Prishtinë më 4-7 gusht. [8] [9] Më 14 qershor 2022, Sunny Hill Festival përmes një postimi në llogarinë zyrtare në Twitter konfirmoi se festivali është zhvendosur nga Prishtina në Tiranë për shkak të vonesave nga autoritetet në sigurimin e licencave të nevojshme për vendndodhjen. Gjashtë ditë më vonë, Sunny Hill Festival sërish përmes një postimi në llogarinë zyrtare në Twitter konfirmoi se festivali do të mbahet në Prishtinë nga 4 deri më 7 gusht, ndërsa në Tiranë do të mbahet nga 26 deri më 28 gusht.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marshall, Alex (2018-08-17). "Can a Music Festival Make Kosovo Cool?". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 2018-08-17. Marrë më 2021-05-08.
  2. ^ "How Dua Lipa went from aspiring singer to one of today's top global female pop stars". ABC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-10-11. Marrë më 2021-05-08.
  3. ^ "Dua Lipa's father stages music festival for 'peace-loving' Kosovo". the Guardian (në anglisht). 2018-08-05. Arkivuar nga origjinali më 2021-04-30. Marrë më 2021-05-08.
  4. ^ "Action Bronson Arrested For Smoking Weed Onstage in Kosovo". hightimes.com (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 2021-05-08. Marrë më 2021-05-08.
  5. ^ "'Sunny Hill Festival 2019' mbahet më 2, 3 dhe 4 gusht 2019". Telegrafi. 2 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2019. Marrë më 13 gusht 2021.
  6. ^ "Dua Lipa announces Sunnyhill headliners" (në anglisht). Prishtina Insight. 1 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2020. Marrë më 13 gusht 2021.
  7. ^ "Line Up 2019" (në anglisht). Sunny Hill Festival. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2021. Marrë më 13 gusht 2021.
  8. ^ "'Sunny Hill Festival' për 2022-n në Prishtinë, paralajmëron befasi". Koha. 23 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2021. Marrë më 13 gusht 2021.
  9. ^ "Sunny Hill, pushimet dhe klipi i mundshëm në Shqipëri – komenti i Dua Lipës". Telegrafi. 27 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2021. Marrë më 13 gusht 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]