Isa bin Merjem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Virgjëresha Marjam (Maria) dhe Isa (Jezusi) në një miniaturë persiane.
Pema gjenealogjike e Jezusit

Isa bin Marjam (në gjuhën arabe: عيسى بن مريم) është një profetIslam dhe një nga pesë të dërguarit më të mëdhenj të Allahut së bashku me Noah (Nuhu), Abrahamin (Ibrahimi), Moisiun (Musa) dhe Muhamedin. Isa bin Marjami përmëndet me emër në Kuran njëzetepesë herë ndërsa Muhamedi s.a.v.s katër herë[1][2]. Në kuran Jezusi si çdo profet tjetër cilësohet si qënie e vdekshme dhe konsiderohet si lajmëtar i fjalës së ALLAHUT XH.SH. Muslimanët besojnë se Isa apo Jezusi është Mesia që do të kthehet (ardhjen e dytë) dhe do të mundë Antikrishtin (ad-Dajjal).

Muslimanët besojnë se Jezusi ishte njeri i krijuar mrekullisht pa baba, njëlloj si Adami që ishte një njeri pa nënë dhe baba apo Eva që u krijua nga brinja e Adamit. Kur'ani e hedh poshtë Trinitetin dhe pretendimin se Jezusi është Biri i Perëndisë. Sipas besimit islamik Jezusi ishte i lajmëtar i fjalës së Perëndisë që do të udhëzonet bijtë e Israelit.[3] Sipas kuranit besimi tek Isa a.s dhe profetet e zotit është i detyrueshëm për çdo musliman.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Jesus, Son of Mary" in Oxford Islamic Studies Online
  2. ^ "Jesus in the Quran". islam101.com. Marrë më 2011-07-08. 
  3. ^ The Oxford Dictionary of Islam, p.158

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Jesus in Islam – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale