Jomala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jomala
Jomala kommun
Komunë
noform
Mirësevini në Jomala! Stema e Jomala paraqet St. Olav të ulur në fron duke mbajtur një sopatë dje një glob me kryq
Stema_figura
Vendndodhja
Jomala is located in Finlanda
Jomala
Jomala
Vendndodhja e Jomala në Finlandë

Koordinatat: 60°9′V 19°57′L / 60.150°V 19.950°L / 60.150; 19.950

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ishujt Oland
Provinca Ishujt Oland
Kryetari i komunës Carolina Sandell
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 686.96 [1] km2
Popullsia 4,628 [2] banorë
Dendësia 32.47 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.jomala.ax

Jomala (suedisht: Jomala kommun), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Ishujt Oland, dhe është pjesë e rajonit Ishujt Oland.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Jomala – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale