Sund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sund
Sunds kommun
Komunë
noform
Kështjella Kastelholm në vitin 2004
Stema_figura
Vendndodhja
Sund is located in Finlanda
Sund
Sund
Vendndodhja e Sund në Finlandë

Koordinatat: 60°15′V 20°7′L / 60.250°V 20.117°L / 60.250; 20.117

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ishujt Oland
Provinca Ishujt Oland
Kryetari i komunës Christina Nukala-Pengel
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 184.12 [1] km2
Popullsia 1,032[2] banorë
Dendësia 9.55 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.sund.ax


Sund (suedisht: Sunds kommun), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Ishujt Oland, dhe është pjesë e rajonit Ishujt Oland.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 25 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Sund, Åland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale