Komunat e Oland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

16 komunat e Rajonit Ishujt OlandFinlandë janë të ndara në tre nën-rajone.


Komuna Nën-rajoni Popullsia Sopërfaqja tokësore Dendësia e popullsisë
Mariehamn Mariehamn 11.459 11.79 km2 4.6 sq mi 972/km2 2,517/sq mi
Jomala Vendbanim rural 4.628 142.53 km2 55.0 sq mi 32/km2 83/sq mi
Finström Vendbanim rural 2.547 123.25 km2 47.6 sq mi 21/km2 54/sq mi
Lemland Vendbanim rural 1.966 113.08 km2 43.7 sq mi 17/km2 44/sq mi
Saltvik Vendbanim rural 1.810 152.07 km2 58.7 sq mi 12/km2 31/sq mi
Hammarland Vendbanim rural 1.522 138.17 km2 53.3 sq mi 11/km2 28/sq mi
Sund Vendbanim rural 1.032 108.06 km2 41.7 sq mi 10/km2 26/sq mi
Eckerö Vendbanim rural 921 107.69 km2 41.6 sq mi 9/km2 23/sq mi
Föglö Arkipelag 564 134.78 km2 52.0 sq mi 4/km2 10/sq mi
Brändö Arkipelag 469 108.07 km2 41.7 sq mi 4/km2 10/sq mi
Geta Vendbanim rural 496 84.34 km2 32.6 sq mi 6/km2 16/sq mi
Vårdö Arkipelag 442 101.50 km2 39.2 sq mi 4/km2 10/sq mi
Lumparland Vendbanim rural 409 36.26 km2 14.0 sq mi 11/km2 28/sq mi
Kumlinge Arkipelag 322 99.26 km2 38.3 sq mi 3/km2 8/sq mi
Kökar Arkipelag 254 63.55 km2 24.5 sq mi 4/km2 10/sq mi
Sottunga Arkipelag 100 28.05 km2 10.8 sq mi 4/km2 10/sq mi
Të dhënat mbi popullsinë nga: 30 qershor 2015[1]
Të dhëna mbi sipërfaqen nga: 1 janar 2011[2]
Harta që paraqet komunat e Oland

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Qendra për Regjistrimin e Popullsisë të Finlandës. Marrë më 17 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sipërfaqja sipas komunave, nga data 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe suedisht). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Komunat e Oland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale