Kantoni Acoua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Acoua
Canton d'Acoua
—  kanton  —
Koordinatat nuk gjenden ose janë jashtë mbulimit të hartës (Franca )
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Mayotte
Departamenti Mayotte
Arrondissement Mayotte
Kryeqëndra Acoua
Statistika dhe Territori
Koordinatat 12°43′19″J 45°03′24″L / 12.721944°J 45.056667°L / -12.721944; 45.056667 (Kantoni Acoua)Koordinatat: 12°43′19″J 45°03′24″L / 12.721944°J 45.056667°L / -12.721944; 45.056667 (Kantoni Acoua)
Lartësia 0 - 493 m (n.n.d)
Sipërfaqja 13,11 km2
Popullsia 4.714 banorë (2012)
Dendësia 360
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+3
Prefiksi 0269
Kodi Postar 97630
Kodi statistikor INSEE 97601
Kantoni Acoua – harta_foto

Kantoni Acoua (frëngjisht: Canton d'Acoua) është një kantondepartamentin Mayotte, rajonin MayotteFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Acoua. Ka sipërfaqe 13,11km2 dhe popullsi 4714 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Acoua aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Acoua 4714 (2012) 13.11 360 ban./km² 97601 97630

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19852.708—    
19913.604+33.1%
19974.447+23.4%
20024.605+3.6%
20074.622+0.4%
20124.714+2.0%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]