Kantoni Grand-Pressigny

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Grand-Pressigny
Canton Le Grand-Pressigny
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Indre-et-Loire
Arrondissement Loches
Kryeqëndra Le Grand-Pressigny
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 267,22 km2
Popullsia 4.138 banorë 2008
Dendësia 15,49 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3708
Kantoni Grand-Pressigny – harta_foto

Kantoni Grand-Pressigny (frëngjisht: Canton du Grand-Pressigny) është një kantondepartamentin Indre-et-Loire, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Grand-Pressigny. Ka sipërfaqe 267.22km2 dhe popullsi 4138 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Grand-Pressigny aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Gérard Hénault

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]