Kantoni La Ciotat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni La Ciotat
Canton de La Ciotat
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Bouches-du-Rhône
Arrondissement Marseille
Kryeqëndra La Ciotat
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 54,1 km2
Popullsia 37.920 banorë 2008
Dendësia 700,92 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1308
Kantoni La Ciotat – harta_foto

Kantoni La Ciotat (frëngjisht: Canton de La Ciotat) është një kantondepartamentin Bouches-du-Rhône, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Ciotat. Ka sipërfaqe 54.1 km2 dhe popullsi 37920 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Ciotat aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]