Kantoni Salon-de-Provence

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Salon-de-Provence
Canton de Salon-de-Provence
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Bouches-du-Rhône
Arrondissement Aix-en-Provence
Kryeqëndra Salon-de-Provence
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 46.557 banorë 2009
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE
Kantoni Salon-de-Provence – harta_foto

Kantoni Salon-de-Provence (frëngjisht: Canton de Salon-de-Provence) është një kantondepartamentin Bouches-du-Rhône, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Salon-de-Provence. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 46557 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Salon-de-Provence aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]