Kantoni Aix-en-Provence-Nord-Est

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Aix-en-Provence-Nord-Est
Canton d'Aix-en-Provence-Nord-Est
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Bouches-du-Rhône
Arrondissement Aix-en-Provence
Kryeqëndra Aix-en-Provence
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 54.845 banorë 2009
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE
Kantoni Aix-en-Provence-Nord-Est – harta_foto

Kantoni Aix-en-Provence-Nord-Est (frëngjisht: Canton d'Aix-en-Provence-Nord-Est) është një kantondepartamentin Bouches-du-Rhône, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Aix-en-Provence. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 54845 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Aix-en-Provence-Nord-Est aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]