Kantoni Montbrison

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montbrison
Canton de Montbrison
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Loire
Arrondissement Montbrison
Kryeqëndra Montbrison
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 271,45 km2
Popullsia 29.438 banorë 2008
Dendësia 108,45 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4209
Kantoni Montbrison – harta_foto

Kantoni Montbrison (frëngjisht: Canton de Montbrison) është një kantondepartamentin Loire, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montbrison. Ka sipërfaqe 271.45km2 dhe popullsi 29438 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montbrison aktualisht përbëhet nga 19 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Liliane Faure

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]