Kantoni Saint-Genest-Malifaux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Genest-Malifaux
Canton de Saint-Genest-Malifaux
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Loire
Arrondissement Saint-Étienne
Kryeqëndra Saint-Genest-Malifaux
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 159,98 km2
Popullsia 8.622 banorë 2008
Dendësia 53,89 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4224

Kantoni Saint-Genest-Malifaux (frëngjisht: Canton de Saint-Genest-Malifaux) është një kantondepartamentin Loire, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Genest-Malifaux. Ka sipërfaqe 159.98km2 dhe popullsi 8622 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Genest-Malifaux aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean Gilbert

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]