Kantoni Saint-Galmier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Saint-Galmier
kanton
Popullsia
 • Gjithsej37.768

Kantoni Saint-Galmier (frëngjisht: Canton de Saint-Galmier) është një kantondepartamentin Loire, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Galmier. Ka sipërfaqe 132.5km2 dhe popullsi 37768 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Galmier aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Paul Salen

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]