Kantoni Pélussin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pélussin
Canton de Pélussin
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Loire
Arrondissement Saint-Étienne
Kryeqëndra Pélussin
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 144,15 km2
Popullsia 15.660 banorë 2008
Dendësia 108,64 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4213

Kantoni Pélussin (frëngjisht: Canton de Pélussin) është një kantondepartamentin Loire, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pélussin. Ka sipërfaqe 144.15km2 dhe popullsi 15660 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pélussin aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Georges Bonnard

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]