Kantoni Riez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Riez
Canton de Riez
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-de-Haute-Provence
Arrondissement Digne-les-Bains
Kryeqëndra Riez
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 253,55 km2
Popullsia 5.037 banorë 2006
Dendësia 19,87 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 421

Kantoni Riez (frëngjisht: Canton de Riez) është një kantondepartamentin Alpes-de-Haute-Provence, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Riez. Ka sipërfaqe 253.55km2 dhe popullsi 5037 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Riez aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]