Kantoni Valensole

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Valensole
Canton de Valensole
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-de-Haute-Provence
Arrondissement Digne-les-Bains
Kryeqëndra Valensole
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 246,79 km2
Popullsia 6.121 banorë 2008
Dendësia 24,8 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 429

Kantoni Valensole (frëngjisht: Canton de Valensole) është një kantondepartamentin Alpes-de-Haute-Provence, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Valensole. Ka sipërfaqe 246.79km2 dhe popullsi 6121 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Valensole aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]