Kantoni Sisteron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Sisteron
Canton de Sisteron
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-de-Haute-Provence
Arrondissement Forcalquier
Kryeqëndra Sisteron
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 208,86 km2
Popullsia 8.742 banorë 2006
Dendësia 41,86 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 427

Kantoni Sisteron (frëngjisht: Canton de Sisteron) është një kantondepartamentin Alpes-de-Haute-Provence, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Sisteron. Ka sipërfaqe 208.86km2 dhe popullsi 8742 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Sisteron aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]