Kantoni l'Île-Bouchard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni l'Île-Bouchard
Canton L'Île-Bouchard
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Indre-et-Loire
Arrondissement Chinon
Kryeqëndra L'Île-Bouchard
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 236 km2
Popullsia 7.244 banorë 2007
Dendësia 30,69 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3710

Kantoni l'Île-Bouchard (frëngjisht: Canton de l'Île-Bouchard) është një kantondepartamentin Indre-et-Loire, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është L'Île-Bouchard. Ka sipërfaqe 236km2 dhe popullsi 7244 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni l'Île-Bouchard aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Nadège Arnault

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]