Jump to content

Keri (film, 2013)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Keri
Regjia ngaKimberly Peirce
Skenari nga
Bazuar nëKeri
nga Stephen King
ProdhuesiKevin Misher
Luajnë
KinematografiaSteve Yedlin
MontazhiLee Percy
MuzikaMarco Beltrami

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
Kohëzgjatja
99 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$30 milion[2]
Fitimi$84.8 milion[2]

Keri (titulli origjinal, në anglisht: Carrie) është një film horror mbinatyror amerikan i vitit 2013 me regji nga Kimberly Peirce. Është përshtatja e tretë filmike dhe një ribërje e adaptimit të vitit 1976 të romanit të Stephen King të vitit 1974 me të njëjtin emër dhe filmi i katërt në ekskluzivitetin e Carrie. Filmi u prodhua nga Kevin Misher, me një skenar nga Lawrence D. Cohen dhe Roberto Aguirre-Sacasa. Filmi luan Chloë Grace Moretz si personazhi titullar Keri Uajt, së bashku me Julianne Moore si Margret Uajt. Në kast janë edhe Judy Greer, Portia Doubleday, Gabriella Wilde, Ansel Elgort dhe Alex Russell. Filmi është një riimagjinim modern i romanit të King për një vajzë të turpshme të dëbuar nga bashkëmoshatarët e saj dhe të strehuar nga nëna e saj thellësisht fetare, e cila përdor fuqitë e saj telekinetike me efekt shkatërrues pasi ra viktimë e një shakaje mizore në maturën e saj të maturës.

Filmi e mbajti premierën e tij botërore në Arclight Hollywood në Los Angeles më 7 tetor 2013 dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara nga Metro-Goldwyn-Mayer dhe Screen Gems më 18 tetor. Filmi mori komente të përziera, me kritikët që e quajtën atë "të panevojshëm" dhe kritikuan mungesën e origjinalitetit dhe frikësimit, megjithëse ata vlerësuan përditësimet dhe kastin modern. [3] Ai fitoi 84 milionë dollarë në mbarë botën në arkë.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Keri Uajt është një vajzë e turpshme, e papëlqyeshme nga Shkolla e Mesme Even në Mejn. Ndërsa bën dush pas orës së palestrës, Keri papritur përjeton menstruacionet e saj të para. Duke besuar se po i rrjedh gjak deri në vdekje, ajo vrapon jashtë duke bërtitur për ndihmë, por vajzat e tjera e tallen duke i hedhur tampona dhe peceta sanitare. Bullizuesja Kristina "Kris" Hargensën regjistron gjithçka në telefonin e saj celular dhe e ngarkon atë në YouTube.

Mësuesja e edukimit fizik të shkollës, Zonja Rita Dezhardin, e ngushëllon Kerin dhe e dërgon në shtëpi me nënën e saj të shqetësuar, fanatike fetare Margret Uajt, e cila beson se menstruacionet janë një mëkat. Margreta kërkon që Keri të mos bëjë dush me të tjerët. Kur Keri refuzon, Margreta e godet atë në ballë me një Bibël dhe e mbyll në "dollapin e saj të lutjes". Ndërsa Keri bërtet për ta lëshuar jashtë, një çarje shfaqet në derë dhe kryqëzimi në dollap fillon të rrjedh gjak. Keri fillon të përjetojë më shumë aftësi telekinetike dhe hulumton aftësitë e saj, duke mësuar t'i shfrytëzojë ato.

Zonja Dezhardin kërcënon vajzat që ngacmonin Kerin me një ultimatum: ose të durojnë dënimin për sjelljen e tyre ose të pezullohen nga shkolla, duke i ndaluar të marrin pjesë në maturë; Krisi është e vetmja që refuzon të marrë pjesë në dënim dhe është pezulluar. Sju Snellit i vjen keq për pjesëmarrjen e saj në incident. Për të korrigjuar, ajo i kërkon të dashurit të saj, Tomi Ros, që ta çojë Kerin në mbrëmjen e maturës. Keri pranon ftesën e Tomit dhe bën një fustan mature në shtëpi. Keri i kërkon nënës së saj që ta lërë të shkojë në maturë dhe Keri manifeston telekinezën e saj. Margreta beson se kjo fuqi vjen nga Djalli dhe është provë se Keri është korruptuar nga mëkati.

Në mbrëmjen e maturës, Margreta përpiqet të pengojë Kerin të shkojë, por Keri përdor fuqitë e saj për të mbyllur nënën e saj në dollap. Në festën e maturës, si pjesë e planit të Krisit dhe të dashurit të saj Billi, shoqja e Kris, Tina Blejk, fut në mënyrë diskrete fletëvotimet e rreme në kutinë e votimit, e cila emëron Kerin dhe Tomin si mbretëreshë dhe mbret. Në shtëpi, Sjuja merr një mesazh nga Kris, duke e tallur atë për skemën e saj për të poshtëruar Kerin. Sjuja shkon me makinë për në mbrëmjen e maturës, duke mbërritur pikërisht në momentin kur Keri dhe Tomi janë gati të kurorëzohen. Sjuja sheh kovën me gjak të varur mbi Kerin dhe përpiqet të paralajmërojë dikë, por Dezhardin e mbyll atë jashtë palestrës, duke dyshuar se Sjuja ka në plan të lëndojë Kerin.

Krisi derdh gjakun mbi Kerin dhe Tomin, dhe Niki luan "video-n e dushit" të Kerrit në ekranet e mëdha, duke nxitur të qeshura nga publiku. Keri e shtyn Zonjën Dezhardin me fuqitë e saj kur Dezhardina përpiqet ta ndihmojë atë. Kova bie mbi kokën e Tomit, duke e vrarë atë. E tërbuar, Keri përdor telekinezën e saj për të vrarë çdo student dhe personel, por kursen Dezhardinën. Një tel elektrik bashkohet me ujin që rrjedh dhe shpërthen një zjarr. Ndërsa shkolla digjet deri në tokë, Keri largohet. Krisi dhe Billi përpiqen të largohen, por Keri përplas makinën, duke vrarë Billin. Kris përpiqet për të vrarë Kerin me makinë, por Keri ngre makinën dhe e hedh atë në një pikë karburanti, duke e vrarë atë.

Keri mbërrin në shtëpi, bën një banjë dhe ndryshon. Keri me lot i tregon Margretës për shakanë dhe Margreta rrëfen konceptimin e Kerit, duke zbuluar se babai i Kerit e përdhunoi dhe lindja e Kerit e bëri të besonte se Keri është një mëkat për të cilin duhet të paguajë. Margreta godet me thikë Kerin, duke besuar se ajo duhet të vrasë Kerin në mënyrë që të parandalojë Djallin që ta zotërojë atë përsëri, dhe sulmon Kerin, por Keri e vret atë me shumë mjete të mprehta. Ajo bëhet histerike dhe bën që gurët të bien nga qielli për të shtypur shtëpinë. Kur Sjuja mbërrin, një Keri e tërbuar e ngre atë me fuqitë e saj, por ndjen se Sjuja është shtatzënë. Keri mbron Sjunë dhe e hedh atë nga shtëpia në siguri, ndërsa shtëpia shembet dhe fundoset, me sa duket duke vrarë edhe Kerin.

Pasi dha dëshminë e saj në gjykatë në lidhje me incidentin e maturës, Sjuja viziton varrin e Kerit dhe Margretës dhe vendos trëndafila të bardhë pranë gurit të varrit. Ndërsa largohet, guri i varrit fillon të thyhet dhe dëgjohet një britmë e tërbuar, duke aluduar se Keri mund të ketë shpëtuar disi.

Fund alternativ[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi vendosi trëndafilat në varrin e Kerit, Sjuja befas ndjen dhimbje nga shtatzënia dhe fillon të lindë. Ndërsa Sjuja përpiqet të lindë në spital, dora e përgjakur e Kerit del papritmas dhe kap krahun e Sjusë. Sjuja bërtet me zë të lartë ndërsa zgjohet në dhomën e saj të gjumit me nënën e saj duke e ngushëlluar dhe duke i thënë se makthi i saj ka marrë fund.

Kasti [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi dhe shkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2011, përfaqësues nga MGM dhe Screen Gems njoftuan se po prodhonin një ribërje filmi të Keri. Me të dëgjuar për përshtatjen e re, King u shpreh: "Pyetja e vërtetë është pse, kur origjinali ishte kaq i mirë?" Ai sugjeroi Lindsay Lohan për rolin kryesor dhe deklaroi se "[filmi] me siguri do të ishte argëtuese për të luajtur". [5] Aktorja Sissy Spacek, e cila luajti Kerin në adaptimin e vitit 1976, shprehu miratimin për zgjedhjen e Lohan për personazhin e Keri Uajt, duke thënë, "Oh im Zot, ajo është me të vërtetë një vajzë e bukur" dhe kështu u kënaqa shumë që ata po i bënin dikë. të dukej si unë në vend të Kerit të vërtetë të përshkruar në libër. Do të jetë vërtet interesante." [6] Jonathan Glickman, president i divizionit të filmit të MGM, tha se dy arsye për të bërë ribërjen ishin përparimet në efektet speciale që nga filmi i vitit 1976, si dhe përhapja e bullizmit si një krizë kombëtare. [7]

Studiot u angazhuan për të bërë një film me vlerësim R që në fillim. [8] [9] [10] Ata punësuan Roberto Aguirre-Sacasa, i cili më parë adaptoi veprën e King-it The Stand në një libër komik, për të shkruar një skenar që jep "një përshtatje më besnike" të romanit të King-ut sesa filmi i vitit 1976. [11] Megjithatë, Aguirre-Sacasa në fund të fundit ndan një kredi për skenarin me Lawrence D. Cohen, i cili shkroi filmin e vitit 1976. [12]

Në janar 2012, Kimberly Peirce u shpall si drejtoreshë. [13] Peirce, një fanse e romanit të King dhe një admiruese e filmit të De Palma, pranoi të drejtonte kur mori bekimin e De Palmës. [14] Peirce tha për interesimin e saj për materialin: "Oh, këto janë të gjitha çështjet e mia: Unë merrem me mospërshtatjet, me atë që pushteti u bën njerëzve, me poshtërimin, zemërimin dhe dhunën. Ashtu si Brandon, Carrie e ka kaluar jetën duke u rrahur nga të gjithë Ajo nuk ka vend të sigurt dhe pastaj gjen telekinezën - talentin e saj, aftësinë e saj - dhe ajo bëhet streha e saj. [7] Peirce dhe producenti Kevin Misher u përpoqën ta bënin filmin më besnik ndaj librit, në krahasim me një ritrajtim të Keri të De Palma. [9] [8] Ndër ndryshimet që prodhuesit e filmave shtuan ishte një fokus në marrëdhënien nënë-bijë si zemra e filmit, [7] [15] më shumë zhvillim i personazheve të Sju dhe Krisit, [9] një linjë komploti që përfshin bulizmin në internet për të modernizuar historinë [15] [8] dhe duke i dhënë Kerit më shumë kontroll mbi fuqitë e saj. [16] Peirce e konceptoi përshtatjen e saj si një histori e origjinës së superheroit, duke thënë: "Doja të shikoja kur [Keri] mori fuqitë e saj dhe t'i jepja asaj një shans për t'i eksploruar ato fuqi. E bëj të qartë se ajo nuk e ka ende mjeshtërinë. Por atëherë ajo ka kontrollin - dhe humbet kontrollin." [16]

Kastimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars 2012, roli i Keri Uajt iu ofrua Chloë Grace Moretz, [17] e cila pranoi rolin. [18] Në maj, Ansel Elgort, [19] Alex Russell, [19] dhe Judy Greer u kastuan në rolet kryesore. [20]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografia kryesore u zhvillua në verën e vitit 2012 në Zonën e Madhe të Torontos, me vendndodhje duke përfshirë Misisauga dhe Etobikoka. [21]

Filmi është xhiruar në një kamerë Alexa. [14] Si referencë për skenën e maturës kur Keri çliron fuqitë e saj, Peirce dhe ekipi i saj i efekteve vizuale përdorën pamjet e bombës atomike nga vitet 1950 dhe 1960 për të modeluar valët e energjisë që rrezatojnë nga Carrie. [15]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data origjinale e lëshimit ishte 15 mars 2013, [22] dhe një trailer ngacmues u publikua më 15 tetor 2012. [23] Megjithatë, në janar 2013, data e lëshimit u zhvendos në 18 tetor 2013, [24] [25] me rixhirime të përmendura nga studio si arsyeja e vonesës. [26] Disa gazetarë spekuluan se vonesa nuk ishte vetëm për të përfituar me sa duket potencialin e arkëtarëve të sezonit të Hallouinit, por ishte gjithashtu rezultat i studiove që nuk donin të publikonin përmbajtje në lidhje me dhunën në shkolla kaq shpejt pas xhirimeve në shkollën fillore Sandy Hook 2012. [27]

Moretz i tha Fangoria në atë kohë: "Ne bëmë disa rixhirime dhe shtuam tre skena shtesë me Julianne dhe unë për ta bërë filmin edhe më të thellë dhe më të errët. Ne zgjatëm disa skena që duhej të kishin një moment shtesë ose një ritëm shtesë vetëm për ta bërë Edhe më thellë, nuk kishte të bënte me shkurtimin e ndonjë gjëje ose përpjekjen për të redaktuar gjëra, por për ta bërë filmin më të frikshëm dhe më intensiv. [26]

Sony mbajti një ngjarje "First Look" në New York Comic Con më 13 tetor 2013, që i lejoi pjesëmarrësit të shikonin filmin përpara datës së publikimit. Ngjarja u pasua nga një seancë paneli me disa anëtarë të kastit dhe ekuipazhit. [28]

Trailerat për filmin përfshinin një numër telefoni që ofronte promovime për telefonuesin, si dhe një regjistrim të një takimi të simuluar me personazhet e filmit. [29]

Dy javë përpara publikimit të Keri, studio thuhet se mbajti shfaqje testuese në të cilat u treguan shikuesve katër përfundime të ndryshme alternative dhe u kërkuan atyre të zgjidhnin se cili u pëlqente më shumë. [30]

Media në shtëpi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u publikua në DVD dhe Blu-ray më 14 janar 2014. [31] Blu-ray përmban një hapje dhe përfundim alternativ dhe nëntë skena të fshira. [32]

Në hapjen alternative, një Keri e re diskuton me fqinjin e saj adoleshent, i cili është duke bërë banjë dielli, mbi faktin se Margret beson se gratë me gjoks janë mëkatare. Margret i kap në bisedë dhe beson se fqinji po ofendon Kerin, jo përpara se nëna e fqinjit të mos pajtohet me të. Papritur, gurë fillojnë të bien si shi vetëm në shtëpinë e Uajt. Margret, duke besuar se është një shenjë nga Zoti, strehohet brenda shtëpisë së saj me një Keri të dëshpëruar. [32]

Më 19 Mars 2024, Shout! Factory lëshoi një Ultra HD Blu-ray të filmit, duke ofruar vetëm prerjen teatrale. [33]

Skena alternative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fundi alternativ i lindjes së Sjusë, krahu i Kerit duke e kapur atë dhe Sju duke kuptuar se po përjetonte një makth ishte fundi i preferuar i Peirce dhe Moretz, por u kundërshtua nga studio. [34] [35] [36] Në një intervistë të vitit 2014, Peirce tha: "Kisha në mendje se kjo kode ishte e rëndësishme. Mendova se kishim nevojë për diçka tronditëse, diçka që i përmbahej historisë dhe diçka që ishte argëtuese. Është si të shkosh në lakuriq. Ne do të konkurrojmë me De Palma-n Jo. Por është argëtuese pse nuk është në film. [14] Kritikët u shprehën se ky fund do të kishte qenë më i mirë se versioni teatror, duke bërë një finale më të frikshme dhe gjithashtu duke funksionuar si një referencë e drejtpërdrejtë për fundin e filmit të De Palma-s të vitit 1976. [37]

Raportet e materialit të mëtejshëm të shkëputur nga prerja teatrale dhe që nuk përfshiheshin në publikimin Blu-ray, i shtynë fansat të krijonin një peticion që MGM/UA të publikonte një pjesë të regjisorit të filmit. [38] [32] Traileri i filmit, i cili u publikua për herë të parë më 15 tetor 2012, sugjeroi një përshtatje më besnike të romanit të King, me zëra që kujtonin Komitetin e Bardhë të përdorur si një pajisje inkuadrimi në libër dhe kamera zvogëlohet në një qytet të shkatërruar, të djegur. [39] [23]

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Carrie (15)". British Board of Film Classification. tetor 14, 2013. Marrë më 14 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 2. ^ a b "Carrie (2013)". Box Office Mojo. Marrë më 17 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Gilman, Greg (18 tetor 2013). "What the Critics Think of 'Carrie': Super Scary - or Unnecessary". TheWrap. Marrë më 27 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Franich, Darren (2013-10-19). "'Carrie' remake includes great 'Die Hard' cameo". EW.com. Marrë më 4 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Labrecque, Jeff (20 maj 2011). "Stephen King sounds off on new 'Carrie' remake -- EXCLUSIVE". Entertainment Weekly. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "LiLo in 'Carrie' remake? Sissy Spacek can see it". CNN. korrik 12, 2011. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2021. Marrë më 19 gusht 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 7. ^ a b c Schilling, Mary Kaye (2013-09-26). "'Carrie' Is Back. So Is Kimberly Peirce". The New York Times. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b c Chitwood, Adam (16 korrik 2013). "Producer Kevin Misher Talks Finding the Right Cast, Keeping a Well-Known Story Suspenseful, Committing to an R Rating, and More on the Set of CARRIE". Collider. Arkivuar nga origjinali më 2013-07-19. Marrë më 2023-11-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c "Collider Goes to Prom on the Set of CARRIE; 25 Things to Know About the New Adaptation". Collider. 16 korrik 2013. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Kimberly Peirce Talks Telling a Mother/Daughter Story, Modernizing an Iconic Property, the Level of Violence and Sex, Bullying, and More on the Set of CARRIE". Collider. 16 korrik 2013. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Kit, Borys (19 maj 2011). "MGM, Screen Gems Team for 'Carrie' Remake". The Hollywood Reporter. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Ginhold, Michael (tetor 17, 2013). "Review: CARRIE (2013)". Fangoria. Marrë më 21 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 13. ^ Fleming, Mike (4 janar 2012). "MGM/Screen Gems Eye Kimberly Peirce to Direct Remake of Stephen King's 'Carrie'". Deadline Hollywood. Marrë më 29 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b c Patches, Matt (14 janar 2014). "Director's Cut: Kimberly Peirce ('Carrie')". MTV. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2023. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c Hart, Hugh (18 tetor 2013). "Director Kimberly Peirce on Creating Blood Bath 2.0 in Carrie". Fast Company. Arkivuar nga origjinali më 2013-10-21. Marrë më 2023-11-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Johnson, Kevin C. (17 tetor 2013). "Carrie Director likens 'Carrie' to a superhero origin story". St. Louis Post-Dispatch. Arkivuar nga origjinali më 2023-10-28. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Fleming, Mike (27 mars 2012). "MGM Formally Offers Lead Remake Of Stephen King's 'Carrie' To Chloe Moretz". Deadline Hollywood. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Chloe Grace Moretz celebrates 16th birthday with star-studded bash". WMAR-TV. 2013-02-08. Arkivuar nga origjinali më 2013-10-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ a b Ge, Linda (15 maj 2012). "'Chronicle' star Alex Russell and Broadway actor Ansel Elgort join "Carrie" remake opposite Chloe Moretz". Up and Comers. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2015. Marrë më 19 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Rich, Katey (25 maj 2012). "Judy Greer Signs On To The Carrie Remake As The Gym Teacher". Cinema Blend. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Bramble, Timothy (tetor 17, 2021). "15 horror movies filmed in Toronto and the locations you can still visit". BlogTO. Marrë më 21 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 22. ^ Sitterson, Aubrey (13 prill 2012). "'Carrie' remake gets Spring 2013 release date". IFC. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2014. Marrë më 30 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b Vary, Adam B. (2012-10-15). "'Carrie' teaser trailer: 'She wasn't some monster. She was just a girl.' -- VIDEO". EW.com. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Miska, Brad (janar 2, 2013). "'Carrie' Has Been Shifted All The Way To October". Bloody Disgusting. Marrë më 4 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 25. ^ Staskiewicz, Keith (janar 3, 2013). "'Carrie' remake gets pushed back to October". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më 2015-10-23. Marrë më 4 janar 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 26. ^ a b "Exclusive: Chloë Grace Moretz talks "CARRIE" reshoots". Fangoria. 8 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 2013-09-03. Marrë më 27 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Setoodeh, Ramin (2013-10-18). "'Carrie' Cuts Too Close to Real-Life School Violence". Variety. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Sony to Debut First Looks at Carrie and Evil Dead at NYCC". comingsoon.net. CraveOnline Media, LLC, an Evolve Media, LLC company. 19 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2013. Marrë më 18 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Barton, Steve (2012-10-15). "Carrie Called. Messages Left. Listen Now". Dread Central (në anglishte amerikane). Marrë më 6 prill 2013.
 30. ^ Gallagher, Brian (4 tetor 2013). "Four Possible Endings for Carrie Revealed!". MovieWeb. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Hickman, Luke (15 janar 2014). "Carrie (2013)". High-Def Digest. Marrë më 27 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ a b c Moreno, Brandon (14 korrik 2023). "This Failed Horror Remake Would've Been Good if It Weren't for This". Collider. Marrë më 27 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Carrie 4K Blu-ray". Blu-ray.com. Marrë më 25 prill 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Alter, Ethan (2023-10-16). "Chloë Grace Moretz remembers getting 'blood all over my homework' while shooting 'Carrie'". Yahoo!. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ D'Addario, Daniel (13 janar 2014). "Kimberly Peirce on "Carrie": "You do the best you can"". Salon.com. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Monaghan, Amy (2013). "Channeling Carrie". UChicago Magazine. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Keogan, Natalia (13 maj 2022). "The Carrie Alternate Ending Makes For A Very Different Movie". /Film. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Petition To Get Bloody Director's Cut Of Carrie (2013) Released". Scream Horror Mag. 9 maj 2015. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "CARRIE - Teaser Trailer - At Cinemas November 29". Sony Pictures Releasing UK. 18 shkurt 2013. Marrë më 8 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)