Jump to content

Reichskommissariat Ukraine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Reichskommissariat Ukraine
1941–1944
Himni: Horst-Wessel-Lied
Reichskommissariat Ukraine in 1942
Reichskommissariat Ukraine in 1942
GjendjaReichskommissariat i Gjermanisë
KryeqytetiRivne
Gjuhët e zakonshmeGjermanisht (zyrtare)
Ukrainisht · Rusisht · Polonisht · Tatarishtja e Krimesë
Qeveria
Lloji i qeverisjesKolonia e Gjermanisë Naziste[1]
Reichskommissar 
• 1941–1944
Erich Koch
Epoka historikeLufta e Dytë Botërore
22 qershor 1941
• Themeluar
20 gusht 1941
• Zbatimi i administratës civile
1 shtator 1941
• Pjesa e mbetur e Generalbezirk Weißruthenien
25 shkurt 1944
• Shpërbërja formale
10 nëntor 1944
Sipërfaqja
• Gjithsej
340,000 km2 (130,000 sq mi)
Popullsia
• 1941
37,000,000
Ekonomia
MonedhaKarbovanets
Të dhëna të tjera
Paraprirë nga
Pasuar nga
Republika Socialiste Sovjetike e Ukrainës
Qeveria kombëtare e Ukrainës (1941)
Republika Socialiste Sovjetike e Ukrainës
Sot pjesë eFlamuri Ukraina
Flamuri Polonia
Flamuri Bjellorusia

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Reichskommissariat Ukraine (shkurtuar si RKU) ishte regjimi pushtues civil (Reichskommissariat) i pjesës më të madhe të Ukrainës të pushtuar nga Gjermania Naziste (që përfshinte zonën e ngjitur të Bjellorusisë së sotme dhe Republikës së Dytë Polake të paraluftës). Ajo drejtohej nga Ministria e Rajhut për Territoret e Pushtuara Lindore të kryesuar nga Alfred Rosenberg. Midis shtatorit 1941 dhe gushtit 1944, Reichskommissariat u administrua nga Erich Koch si Reichskommissar. Detyrat e administratës përfshinin qetësimin e rajonit dhe shfrytëzimin, për përfitimin gjerman, të burimeve dhe njerëzve të tij. Adolf Hitleri nxori një dekret të Führer që përcaktonte administrimin e territoreve lindore të pushtuara rishtazi më 17 korrik 1941.[2]

Para pushtimit gjerman, Ukraina ishte një republikë përbërëse e Bashkimit Sovjetik, e banuar nga pakicat ukrainas, rusë, hebrenj, bjellorusë, rumunë, polakë dhe romë/ciganë. Ishte një temë kryesore e planifikimit nazist për zgjerimin e pasluftës të shtetit gjerman. Politika naziste e shfarosjes në Ukrainë, me ndihmën e bashkëpunëtorëve vendas ukrainas, i dha fund jetës së miliona civilëve në Holokaustin dhe vrasjet e tjera masive naziste: vlerësohet se janë 900,000 deri në 1.6 milionë hebrenj dhe 3[3] deri në 4[4] milion ukrainas jo-hebrenj u vranë gjatë okupimit; burime të tjera vlerësojnë se 5.2 milionë civilë ukrainas (të të gjitha grupeve etnike) vdiqën për shkak të krimeve kundër njerëzimit, sëmundjeve të lidhura me luftën dhe urisë që arrinin në më shumë se 12% të popullsisë së Ukrainës në atë kohë.[5]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reichskommissariat Ukraine përjashtoi disa pjesë të Ukrainës së sotme dhe përfshinte disa territore jashtë kufijve të saj modernë. Ai shtrihej në perëndim nga rajoni Volhynia rreth Lutsk, në një linjë nga Vinnytsia në Mykolaiv përgjatë lumit Bug Jugor në jug, në zonat përreth Kyiv, Poltava dhe Zaporizhzhia në lindje. Territoret e pushtuara më tej në lindje, duke përfshirë pjesën tjetër të Ukrainës (Krimenë, Chernihiv, Kharkiv, dhe Pellgun Donbas/Donets), ishin nën qeverisje ushtarake deri në 1943–44. Në masën më të madhe, ai përfshinte pak më pak se 340,000 kilometra katrorë.

Galicia Lindore u transferua në kontrollin e Qeverisë së Përgjithshme pas një dekreti të Hitlerit, duke u bërë distrikti i saj i pestë, (Distrikti i Galicisë). Territori i mëparshëm sovjetik midis lumenjve Bug Jugor dhe Dniester ishte gjithashtu i përjashtuar nga Reichskommissariat Ukraine; kjo iu dha Rumanisë dhe u quajt "Transnistria" ose "Transniestra", e qeverisur nga ]]Odesa]] nga Dr. Alexeanu, Guvernatori rumun.

Ai përfshinte gjithashtu disa pjesë jugore të Bjellorusisë së sotme, duke përfshirë Polesinë, një zonë të madhe në veri të lumit Pripyat me pyje dhe këneta, si dhe qytetin e Brest-Litovsk dhe qytetet Pinsk dhe Mazyr.[6] Kjo u bë nga gjermanët për të siguruar një furnizim të qëndrueshëm me dru dhe transport efikas hekurudhor dhe ujor.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Reichskommissariat Ukraine". www.encyclopediaofukraine.com (në anglisht). Marrë më 2020-03-03. A German colony, the RKU constituted an important part of Adolf Hitler's Lebensraum and was completely deprived of autonomy or international status. Nazi plans called for the postwar unification of the RKU with the territory of the German Reich; most Ukrainians (considered unfit for Germanization) were to be resettled beyond the Urals to make room for German colonists. In fact Hitler was unable to inspire many Germans to colonize Ukraine. Despite ambitious plans only a few villages were cleared of their Ukrainian inhabitants and populated with Germans (both groups were resettled under duress). Those experiments were profoundly resented by the local population, which saw them as portents of German postwar intentions. Resettlement was also prevented by the German retreat and then by the formal liquidation of the RKU on 10 November 1944.
  2. ^ "Nazi Conspiracy and Aggression". Decree of the Fuehrer concerning the administration of the newly-occupied Eastern territories. (në anglisht). The Avalon Project at Yale Law School. 1996–2007. Marrë më 2007-10-04.
  3. ^ Magocsi, Paul Robert (1996). A History of Ukraine (në anglisht). University of Toronto Press. fq. 633. ISBN 9780802078209.
  4. ^ Michael Berenbaum (ed.), A Mosaic of Victims: Non-Jews Persecuted and Murdered by the Nazis, New York University Press, 1990; ISBN 1-85043-251-1
  5. ^ Vadim Erlikman. Poteri narodonaseleniia v XX veke: spravochnik. Moscow, 2004. ISBN 5-93165-107-1. pp. 21–35.
  6. ^ a b Berkhoff, Karel C. (2004). Harvest of despair: life and death in Ukraine under Nazi rule, p. 37..