Ndryshimi mes inspektimeve të "Prizreni"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes added ,  8 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: fa:پریزرن; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ko:프리즈렌)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: fa:پریزرن; Ndryshime kozmetike)
{{pp-template|small=yes}}
{{Ky artikull|Ky artikull merret me qytetin '''Prizreni'''. Për artikullin [[Komuna e Prizrenit]] shiko në fletën përkatëse.}}
<div style="position: relative">[[FiguraSkeda:RR PRI.PNG|thumb|[[Prizreni (komuna)|{{PAGENAME}}]] dhe rajoni rreth Prizrenit]]
<div style="position: absolute; right: 80px; top: 50px"><small>[[Mitrovica]]<small></div>
<div style="position: absolute; right: 35px; top: 80px">'''[[Prishtina]]'''</div>
</div>
</div>
[[FiguraSkeda:VUES IV41070-1-.jpg|thumb|right|300px|Prizreni në vitin 1863]]
[[FiguraSkeda:PrizreniEmbema.JPG|50px|left]]
'''Prizreni''' (në tekste edhe ''Prizrend'', [[gjuha serbe|serbisht]]: Призрен ) është qytet në pjesën jug-perëndimore të [[Kosovë]]s si dhe i dyti në Kosovë për nga madhësia dhe popullsia pas [[Prishtinë]]s. Prizreni po ashtu është qendër e [[Komuna e Prizrenit|komunës]] dhe rajonit me të njëjtin emër.
Qyteti ka një popullsi prej rreth 170,000 banorësh, shumica Shqiptarë. Komuna mendohet të ketë rreth 221,000 banorë, përfshi këtu vetë qytetin dhe 76 fshatrat që e përbëjnë.
Nga e kaluara e bujshme historike, qyteti i Prizrenit ka trashëguar një numër të madh objektesh kulturo -historike. Më të rëndësishme janë : [[Kompleksi i Shatirvanit]], [[Nënkalaja]], [[Marashi]], [[Kalaja]], [[Kisha e Shën Premtës]], [[Kisha e Shën Shpëtimit]], [[Xhamia e Bajraklisë]], [[Xhamia e Safi Sinan Pashës]], [[Hamamet e qytetit]], [[krojet e qytetit]], [[Ura e Gurit]] dhe një numër i madh i shtëpive folklorike të qytetarëve të trashëguar ndër shekuj.
 
== Shiko dhe këtë ==
* [[Komuna e Prizrenit]]
* Regjioni i Prizrenit me komunat [[Prizreni (komuna)|Prizren]], [[Rahoveci|Rahovec]], [[Dragash|Sharr]],[[Suharek|Therandë]], [[Malisheve]]
[http://www.uni-pz.org Universiteti i Prizrenit]
* [http://www.prizreni.co.nr Prizreni ]
* [[Kalaja e Prizrenit ]]
 
== Numrat Postal ==
[[Posta dhe Telekomi i Kosovës]] sipas Unionit Postar Univerzal për Prizren ka caktuar numrat e kodeve postare të paraqitura në tabel.
{|border="2" cellspacing="0" cellpadding="0" rules="all" width="45%%" style="clear:all; margin:5px 0 1em 1em; border-style: solid; border-width: 1px; border-collapse:collapse; font-size:95%; empty-cells:show"
* [[Bilusha]]
* [[Bljaç]]
* [[Brezna (Sharr) | Brezna]]
* [[Brodosavce]]
* [[Bruto (Sharr) | Brut]]
* [[Buzec]]
 
* [[Bilusha]]
* [[Blaq]]
* [[Blue (Prizren) | Blue]]
* [[Brezna (Sharr)]]
* [[Brodosavcë (Sharr) ]]
* [[Brut (Sharr) | Brut]]
* [[Buzec]]
* [[Caparc]]
* [[Dedaj (Prizren) | Dedaj]]
* [[Dobrusha]] [[Dobruša]]
* [[Dojnice]]
* [[Drajçiq]]
* [[Arbanë (Prizren) | Dushanova]]
* [[Gërnçar]] [[Grncare]] [[Грнчаре]]
* [[Gjonaj]]
* [[Gornje Selo (Prizren) | Epërme Village]]
* [[Gorozhup]]
* [[Grazhdanik]]
* [[Hiq]]
* [[Hoçë e Qytetit]]
* [[Jabllanicë (Prizren) | Jablanica]]
* [[Jeshkovë]]
* [[Kabash i Hasit]]
* [[Kabash]] (Kabashi)
* [[Kapra (Prizren) | Kapra]]
* [[Karashëngjergj]]
* [[Kobanjë]]
* [[Kustendil]]
* [[Landovica]]
* [[Leskovac (Prizren) | Leskovac]]
* [[Lez]]
* [[Llokvicë (Prizren) | Lokvice]]
* [[Lubinje e Epërme ]]
* [[Lubinje e Poshtme ]]
* [[Lubizhda Has]]
* [[Lubizhdë]]
* [[Malësi e Re (Lutogllava)]]
* [[Mamushë]]
* [[Manastiricë (Prizren) | Manastirica]]
* [[Mazrek]]
* [[Medvec]]
* [[Nebreg]]
* [[Novakë]]
* [[Novo Selo (Prizren) | Novo Selo]]
* [[Përdor]]
* [[Petrovë (Prizren) | Petrovo Selo]]
* [[Piranë (Prizren) | Pirane]]
* [[Plajnik]]
* [[Planejë]]
* [[Randobravë]]
* [[Re Sumadija]]
* [[Reçanë (Prizren) | Reçan]]
* [[Renco]]
* [[Romaja]]
* [[Serbicë e Epërme]] [[Gornja Srbica]]
* [[Serbicë e Poshtme]] [[Donja Srbica]]
* [[Shajinovc (Prizren) ]]
* [[Shkozë]]
* [[Shpenadi]]
* [[Ulët Skenderaj]]
* [[Velezhë]]
* [[Vërmicë (Prizren) | Vrbnica]]
* [[Vlashnje]]
* [[Vrbiçan]]
* [[Zgatar]]
* [[Zhivinjan]]
* [[Zhur (Prizren) | Zur]]
* [[Zojz]]
* [[Zym i Hasit]]
{{Portal|Prizreni|Kosova}}
 
[[CategoryKategoria:Qytete në Kosovë]]
 
[[ar:بريزرن]]
[[es:Prizren]]
[[et:Prizren]]
[[fa:پریزرن]]
[[fi:Prizren]]
[[fr:Prizren]]

Menyja e navigimit