Dallime mes rishikimeve të "Qarku i Shkodrës"

Jump to navigation Jump to search
100 bytes added ,  2 vjet më parë
("Kryetari i qarkut on the right was wrong" Now is Hilmi Lakti)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Të dhëna demografike ==
Rajoni i Shkodrës ka një popullsi prej 253,225<ref>[https://web.archive.org/web/20110724163040/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/downloads/publikime/Tregues%20sipas%20qarqeve2006.pdf Tregues sipas Qarqeve] Popullsi e Qarkut</ref> banorësh (2001), i katërti për nga madhësia në Shqipëri. Gjatë 50 vjetëve të fundit, popullsia është rritur me shpejtësi. Që nga viti 1938, popullsia është rritur më shumë se 3 herë. Rritja e popullsisë ka ardhur nga arsye natyrale. Numri i lindjeve është 23 për 1,000 dhe vdekjeve 5 për 1,000. Densiteti i popullsisë është 101.5 banorë për 1 km2.Perkatesia fetare ne Shkoder perbehet nga 70% Musliman, 28% Katolik, 1% Ortodoks, 1% te pa deklaruar
 
== Prefektura e Shkodrës ==

Menyja e lëvizjeve