Tayna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Tayna
Shtëpitë diskografikeFriends Entertainment

Doruntina Shala (Lindur më 14 dhjetor, 1996), e njohur edhe me emrin artistik Tayna, është një këngëtare e njohur shqipëtare e cila bëri bujë në vitin 2018 me këngën ‘’Columbiana’’, në bashkpunim me Don Phenom. Ajo sot njihet edhe jashtë trojeve shqipëtare ku edhe kërkohet shumë edhe nëpër klube nate ne Gjermani, Zvicër etj. Ajo tanimë ka 20 Këngë dhe është ne labelin e quajtur Friends Entertainment. Ajo vjen nga Prizreni dhe tani banonë në Prishtinë. Tani, tregu shqipëtarë u pasurua edhe me një talente tjetër  e cila është njohur si reperja më e mirë shqiptare. Ajo para se të hynte në tregun shqipëtarë e publikoj videoklipin  ‘’Thirri Krejt Shoqet/Wild Thoughts (Mashup)’’. Ajo poashtu këndoi edhe në festivalin më të madh në Kosovë te quajtur ‘’Sunny Hill’’ u cili u mbajt në Gusht të 2018, Ku performoi me këngët ‘’Columbiana’’ dhe ‘’Shqipe’’. Tayna sot është e shumëkërkuar nga klubet e natës, ndenjave rinore por edhe e festivaleve të medha. Ajo ka bashkëpunim edhe me një ndër artistët më të njohur dhe më të dashur shqipëtar, Ledri Vula.  Ajo pohon se këngët dhe vija melodike e tyre bëhen nga vetë ajo. Tayna poashtu fitoi çmimin ‘’Perzonashi I vitit 2018’’ nga Prive, duke cilësuar si Çmimi I parë në karrierën e saj. Doruntina Shala këndon këngën e Beyonce-s ‘’Ring The Alarm’’ dhe këngën e Jhene Aiko‘’The Worst’’. Tayna (Doruntina Shala) gjithashtu edhe me intervistën e saj tek Gjoni Blackent arriti 3M views ku morri edhe pllakën për 3M views nga YouTube. Ajo ka bërë bashkpunim edhe me artist të jashtëm si p.sh kënga me L'Algerino që ka arritur miliona views. Jashta muzikës nga udhëtimet që ajo bën vërehet se hobi i saj janë udhëtimet.


Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Albumi
Thirri Krejt Shoqet/Wild Thoughts (Mashup) 2017 Rapsodët n'Rap t'Sotit/Grateful
Columbiana ft. Don Phenom 2018 Friends Entertainment
Shqipe
Fake
Doruntina
Pow Pow
Aje with Ledri Vula
Ring Ring 2019
Kce
Caliente with Cricket Music
Pasite with Mc Kresha & Lyrical Son
Bye Bye with Dafina Zeqiri
Sicko
Sorry
Edhe ti with Mozzik 2020
a jo

BASS

Qe Qe

JOHNNY

Moona with L'Algerino