Thomas Müller

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Thomas Müller (footballer))
Shko te: navigacion, kërko
Thomas Müller
Thomas Müller (cropped).JPG
Thomas Müller gjatë një ndeshje me kombëtaren.
Të dhënat personale
Emri i plotë Thomas Müller
Data e lindjes 13 Shtator 1989 (25 vjeçar)
Vendi i lindjes Weilheim, Gjermania
Gjatësia 1,86 m (6 ft 1 in) [1]
Pozita ne fushë Mesfushor–Sulmues / Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Bayern Munich
Numri 25
Kariera në rini
1993–2000 TSV Pähl
2000–2008 Bayern Munich
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2008–2009 Bayern Munich II 35 (16)
2008– Bayern Munich 150 (52)
Ekipi kombëtar
2004–2005 Gjermania U–16 6 (4)
2007 Gjermania U–19 1 (0)
2008 Gjermania U–20 1 (1)
2009–2010 Gjermania U–21 6 (1)
2010– Gjermania 44 (16)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19:40, 23 Janar 2014 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 23:27, 23 Janar 2014 (UTC) [2]

Thomas Müller (lindur më 13 Shtator 1989) është një futbollistë gjerman që luan aktualisht në Bundesligë me Bayern Munich dhe me kombëtaren gjermane. Müller mund të luaj në mesfushë dhe në sulm, dhe mund të vendoset në një shumllojshmëri pozicionesh sulmuese, ai mund të luaj si mesfushor-sulmues, si sulmues i dytë dhe si sulmues anësor. Ai ka qënë i lavdëruar për teknikën e tij, për vetëpërmbajtjen dhe gjithashtu ka treguar formë të mirë në krijimin dhe shënimin e Golave. Duke qënë një lojtar i akademisë së Bayernit, ai u bashkua me skuadrën e parë në sezonin 2009–10 pasi Louis van Gaal u emërua si trajneri kryesor. Ai në atë sezon luajti pothuajse çdo ndeshje ku Bayerni fitoi Bundesligën dhe arriti deri në finalen e Champions League. Ky sukses që arriti me Bayernin, bëri që Müller të thirrej në kombëtare për të luajtur në Kupën e Botës 2010. Gjatë Kupës së Botës, ai shënoi 5 Gola në 6 ndeshje duke e çuar Gjermaninë deri në vendin e tretë. Ai u emërua si lojtari i ri më i mirë dhe fitoi edhe Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë me 5 Gola dhe 3 assista. Ai gjithashtu shënoi edhe Golin e vetëm të Bayernit kundër Chelseasfinalen e Champions League në vitin 2012, ku Bayern humbi nga penalltitë.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Karriera e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Lindur në Weilheim, Müller luajti futboll që në moshë të vogël me TSV Pähl, dhe në moshën 10 vjeçare kryente 50 kilometra për të luajtur me skuadrën e moshave të Bayern Munich, ai u bashkua me Bayernin në vitin 2000 [3]. Ai vazhdoi rrugën me skuadrën e të rinjëve dhe ishte pjesë e skuadrës U–19 të cilët ishin finalstë në Bundesliga U–19. Ai bëri debutimin e tij me skuadrën e rezervave në Mars 2008, ku ai zëvëndësoi Stephan Fürstner në një ndeshje të Regionalliga kundër SpVgg Unterhaching, në atë ndeshje Müller shënoi [4]. Ai luajti edhe në dy ndeshje të tjera të Regionalliga në sezonin 2007–08, ku ai vazhdoi të luaj për skuadrën U–19. Sezonin tjetër, Bayerni i rezervave vendosi një rekord duke u kualifikuar në 3.Liga dhe Müller e cilësoi veten si një lojtar kyç - ai luajti 32 nga 38 ndeshjet e sezonit duke shënuar edhe 15 Gola duke u shpalluar golashënuesi i pestë më i mirë [5] [6]. Ai gjithashtu u përfshi në skuadrën e parë nga trajneri Jürgen Klinsmann; ai luajti në ndeshjet parasezonale të sezonit, dhe më 15 Gusht 2008, ai bëri debutimin e tij zyrtarë me skuadrën e parë, ai zëvëndësoi Miroslav Klosen në 10 minutat e fundit të ndeshjes kundër Hamburger SV në një ndeshje të Bundesligës [7] [8] [9]. Përkundër ndjesisë së Müllerit se ndeshja e tij nuk do të shkonte mirë, ai luajti edhe 3 ndeshje të tjera në Bundesligë në atë sezon dhe gjithashtu bëri edhe debutimin e tij në Champions League më 10 Mars 2009, ai zëvëndësoi në minutën e 72 Bastian Schweinsteiger në fitoren e skuadrës 7–1 kundër Sporting CP. Ai shënoi Golin e fundit të Bayernit, e cila u kualifikua për në raundin tjetër me rezultatin e përgjithshëm 12–1 [10].

Bayern Munich[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Shkurt 2009, Müller nënshkroi kontratën e tij të parë për ekipin e parë, ai nënshkroi një marrëveshje 2 vjeçare sëbashku me shokun e skuadrës Holger Badstuber [11]. Ai ishte i përgatitur për të huazuar ose transfer nga skuadra e parë, por ku Louis van Gaal u emërua trajneri i ri i Bayernit, të dy lojtarët u bënë startues pothuajse në të gjitha ndeshjet e sezonit [12]. Në ndeshjet e para të sezonit, Müller ishte një zëvëndësues i rregullt, dhe më 12 Shtator 2009, Thomas Müller shënoi 2 Gola në fitoren 5–1 kundër Borussia Dortmund [13]. Tre ditë më vonë, Müller shënoi 2 Gola të tjerë në fitoren 3–0 kundër Maccabi HaifaChampions League [14]. Ai u emërua si lojtari më i mirë i muajit Shtator në Bundesligë [15], duke fituar edhe lëvdata nga legjenda e Bayernit dhe Gjermanisë, Gerd Müller [16]. Pas ndeshjes me Maccabin, Müller ishte në formacionin startues pothuajse në çdo ndeshje [17], duke humbur vetëm në ndeshje kundër Bordeaux në Champions League për shkak se ishte i pezulluar për shkak kartonash [18] [19].

Në Shkurt 2010, Müller firmosi një kontratë deri në vitin 2013 [20]. Gjatë pjesës së dytë të sezonit, Müller vazhdoi të ishte lojtar i formacionit të parë duke luajtur titullar në çdo ndeshje, zakonisht duke luajtur në qëndër të sulmit për shkak se Franck Ribéry dhe Arjen Robben nuk mund të luanin në atë pozicion. Në Prill 2010, ai shënoi Golin e dytë në fitoren 2–1 kundër rivalëve për titull të Schalke 04 [21], në ndeshjen e parafundit të kampionatit, ai shënoi Hat-trickun e tij të parë në karrierë në fitoren 3–1 kundër Bochumit duke siguruar titullin e Bundesligës Bayernit [22] [23]. Titulli u konfirmua edhe një javë më vonë ku Bayerni fitoi me rezultatin 3–1 kundër Hertha BSC [24] [25], në këtë ndeshje Müller ishte startues. Në të gjithë sezonit, Thomas Müller luajti në të 34 ndeshjet e sezonit në Bundesligë duke qënë luajtur 29 prej tyre si startues, duke shënuar edhe 13 Gola dhe duke dhuruar 11 assista. Müller dhe Bayerni u ndeshën në finalen e Kupës së Gjermanisë kundër Werder Bremenit, Müller luajti titullar në fitoren e Bayernit 4-0, më pas ai u zëvëndësua në minutën e 77 me Anatoliy Tymoshchuk, ky ishte edhe trofeu i dytë i sezonit 2009–10 [26]. Müller shënoi 4 Gola dhe dhuroi 2 assista duke u shpallur edhe golashënuesi më i mirë i Kupës [27]. Bayerni arriti deri në finalen e Champions Leagues ku u ndesh për InteritSantiago Bernabeu, Bayerni u mposht me rezultatin 2–0 me dy Gola nga sulmuesi argjentinas Diego Milito, Müller ishte në formacionin startues dhe në fillim të pjesës së dytë kishte mundësi të artë për të shënuar, por gjuajtja e tij u prit nga portieri Júlio César [28]. Müller u nje veçanërisht i zgënjyer nga kjo humbje, por ai ishte lojtari me më shume ndeshje i Bayernit këtë sezon, ai luajti 52 ndeshje dhe shënoi 19 Gola në të gjitha kompedicionet. Në një sondazh të kryer nga revista sportive Kicker, ai u votua nga kolegët e tij si talenti më i mirë i sezonit 2009–10 [29], dhe gjithashtu ishte në formacionin e skuadrës së sezonit të Bundesligës [30]. Müller tha se suksesi që arriti ishte për shkak të besimit që kishte trajneri Van Gaal mbi të - trajneri mbërriti tek Bayerni me reputacionin për promovimin e ekipit të të rinjëve, veçanërisht tek Ajaxi, ai i dha shansin Müllerit për të luajtur në skuadrën e parë, madje shkoi aq larg duke thënë "Müller spielt bei mir immer" (Me mua, Müller gjithmonë do të luaj) [31]. Müller pasi u kthye, e përshkroi trajnerin Van Gaal "si një trajner gjeni" i cili i bën lojtarët "që të përmirsohen në çdo kohë".

Sezoni 2010–11[redakto | redakto tekstin burimor]

Thomas Müller, 18 Maj 2011.

Müller u rikthye nga paraqitja fantastike në Botërorin 2010 për të rinovuar kontratën me Bayernin deri në vitin 2015 [32]. Për shkak se luajti në Kupën e Botës, Müller humbi fazën përgatitore të Bayernit për sezonin 2010–11 [33], por u rikthye të luante ndeshjen e parë zyrtare të sezonit më 7 Gusht kundër Schalke 04 për Superkupën e Gjermanisë, ai luajti titullar dhe shënoi Golin e parë në fitoren 2–0 dhe fitoi trofen e parë të sezonit 2010–11 [34]. Dy javë më vonë ai shënoi Golin e parë të Bayernit për sezonin 2010–11 në fitoren 2–1 në shtëpi kundër VfL Wolfsburg [35]. Müller luajti në çdo ndeshje në pjesën e parë të sezonit 2010–11, duke luajtur zakonisht si startues [36], por nuk kishte atë formë që kishte sezonin e shkuar, duke shënuar pak Gola, madje ai u la në stolë nga trajneri Van Gaal, pasi ai humbi një rastë të lehtë në humbjen 2–0 kundër FC Kaiserslautern [37]. Müller ra shumë nga forma e tij duke qëndruar 8 ndeshje pa shënuar Gol [38], ai u rikthye tek Goli më 27 Nëntor, në fitoren 4–1 kundër Eintracht Frankfurt [39]. Ai më pas vazhdoi të shënonte Gola rradhazi në kupë dhe kampionat kundër VfB Stuttgart 3 javë më vonë [40] [41]. Pas këtyre Golave, Müller numëronte gjithsej 8 Gola në të gjitha kompedicionet, përfshirë edhe një Gol spektakolar në fitoren 2–0 kundër RomësChampions League më 15 Shtator [42] [43]. Müller e filloi pjesën e dytë të sezonit në një formë të mirë, por u përfshi në një grindje me shokun e tij të skuadrës, Arjen Robben, i cili ishte i zemëruar me gjermanin sepse ky i fundit nuk ishte i kënaqur që Robben ekzekutoi një goditje dënimi në mënyrë të keqe në fitoren 3–1 kundër Werder Bremenit [44]. Sërisht, Müller luajti në çdo ndeshje të sezonit duke shënuar 19 Gola në të gjitha kompedicionet (12 në kampionat) [45], por edhe pse ai luajti një sezon të mirë në aspektin personal, Bayerni nuk pati një sezon suksesshëm pasi ata e përfunduan sezonin në Bundesligë në vendin e tretë, u eleminuan në gjysmë–finale në DFB-Pokal nga Schalke 04 dhe në Champions League u eleminuan në raudin e 16 nga Interi; Bayerni fitoi në San Siro me rezultatin 1–0, por në ndeshjen e kthimit, Bayerni humbi me rezultatin 2–3, Müller shënoi në minutën e 31 duke i dhënë Bayernit avantazhin e përkohshëm, por Golat e Wesley Sneijder (63) dhe Goran Pandev (88), i dhanë kualifikimin skuadrës Zikaltër, të cilët u kualifikuan me rezultatin e përgjithshëm 3–3 (Golat jashtë fushe) [46] [47] [48]. Trajneri Van Gaal gjithnjë u kritikua për shkak të dobsive taktike dhe përzgjedhjes së lojtarëve, dhe në fund u shkarkua për tu zëvëndësuar me trajnerin Jupp Heynckes [49] [50].

Sezoni 2011–12[redakto | redakto tekstin burimor]

Në ndeshjen e parë të sezonit të Bayernit në DFB-Pokal, Müller u shpall lojtari i ndeshjes duke fituar 2 penallti dhe duke shënuar një Gol në fitoren 0–3 kundër Eintracht Braunschweig, penalltitë u realizuan nga Mario Gómez dhe Bastian Schweinsteiger [51]. Müllerit iu deshën 5 ndeshje për të shënuar Golin e parë të sezonit, ai e shënoi kundër Schalke 04 në fitoren 2–0. Më pas ai shënoi një Gol tjetër në ndeshjen e rradhes kundër Bayer Leverkusen, Bayerni fitoi me rezultatin 3–0. Më 26 Nëntor 2011, Müller shënoi Golin e parë në fitoren 6–0 FC Ingolstadt 04 në raundin e dytë të DFB-Pokal, ky ishte edhe Goli i dytë për të në DFB-Pokal [52]. Ishte në listën e kanditatëve për të fituar Topin e artë [53]. Më 10 dhe 15 Janar, në 2 ndeshjet miqësore të Bayernit, Müller luajti në të dyja ndeshjet duke shënuar edhe 3 Gola, 2 Gola kundër skuadrës kombëtare indiane (ku Bayerni fitoi me rezultatin 4–0) dhe 1 Gol tjetër në fitoren 4–0 kundër Rot-Weiß Erfurt [54] [55]. Më 11 Shkurt 2012, Bayern luajti kundër 1. FC Kaiserslautern, në atë ndeshje Müller përfundoi rekordin negativ pa shënuar Gol, Müller nuk kishte shënuar Gol që nga 24 Shtatori i vitit 2011 [56]. Müller dhuroi 2 assista në fitoren 0–2 në çerek–finalen e DFB-Pokal. Më 31 Mars 2012, Müller luajti ndeshjen e tij të 100 në Bundesligë kundër 1. FC Nürnberg [57] [58]. Më 19 Maj 2012, Müller shënoi Golin e vetëm të Bayernit në finalen e Champions League me një gjuajtje me kokë të fuqishme. Ai më pas u zëvëndësua në minutën e 86 me Daniel Van Buyten. Bayeri humbi në finale nga penalltitë. Müller më pas deklaroi se ai ishte i pakënaqur me kohën e shpenzuar në stolin e rezervave [59]. Müller tha se edhe pse ishte i pakënaqur, ai donte sërisht të qëndronte tek Bayerni.

Sezoni 2012–13[redakto | redakto tekstin burimor]

Müller duke luajtur në finalen e UEFA Champions Leagues në vitin 2013.

Goli i parë i Müllerit në Bundesligë erdhi kundër kampionëve të 2.Bundesliga SpVgg Greuther Fürth në fitoren e Bayernit 3–0 më 27 Gusht 2012 [60]. Më 2 Shtator, Müller shënoi edhe 2 Gola të tjerë në fitoren 6–2 të Bayernit kundër Stuttgart në mes të 71,000 mij tifozëve në Allianz Arena [61] [62]. Müller ndihmoi Bayernin të thyente rekordin për startin më të mirë të sezonit, ai shënoi 2 Gola të tjerë kundër Fortuna Düsseldorf në fitoren 5–0 më 20 Tetor [63]. Tre ditë më vonë, ai shënoi Golin e parë të sezonit 2012–13 në Champions League, ai shënoi me penallti në fitoren e Bayernit në Grand Stade Lille Métropole me rezultatin 0–1 kundër skuadrës franceze Lille [64].

Më 13 Dhjetor, pas startit të mirë të Bundesligës, Müller u zotua për besnikërinë e tij duke pretenduar se ai ishte në shtëpi në Mynih [65]. Gjashtë ditë më vonë, ai rinovoi kontratën edhe për të vite të tjera, gjë që do të thoshte se ai do të qëndonte në Allianz Arena deri në vitin 2017 [66]. Në pushimin dimërorë të Bundesligës, ai kishte shënuar 9 Gola dhe kishte dhuruar 6 assista në 16 ndeshje në Bundesligë, gjithashtu ai kishte shënuar 3 Gola edhe në Champions League. Müller gjithsej në pjesën e parë të sezonit shënoi 13 Gola, përfshirë edhe Golin kundër Borussia Dortmund në finalen e Superkupës Gjermane, Bayerni në atë ndeshje fitoi me rezultatin 2–1. Müller shënoi Golin e parë të Bayernit në ndeshjen e kthimit kundër VfB Stuttgart, Bayerni fitoi me rezultatin 2–0. Müller shënoi edhe Golin e pestë për sezonin 2012–13 në Champions League më 2 Prill në fitoren 2–0 kundër Juventusit në çerek-finalen e parë, duke prishur edhe rekordin e klubit italian me 18 ndeshje pa humbur në kupat europiane [67]. Më 23 Prill 2013, Müller shënoi 2 Gola dhe dhuroi 1 Assis në fitoren e Bayernit 4–0 në gjysmë–finalen e parë të Champions Leagues kundër BarcelonësAllianz Arena. Në ndeshjen e kthimit, Müller shënoi një Gol të bukur me kokë me Bayernin që fitoi edhe ndeshjen e kthimit në Camp Nou me rezultatin 0–3 [68], këto 2 humbje i dhuruanBarcelonës rezultatin më të keqë të arritur ndonjë herë në Champions League [69]. Müller luajti një rol vendimtar në fitoren e Bayernit 2–1 kundër Borussia Dortmund në finalen e Champions Leagues. Më 1 Qershor, Müller shënoi 1 Gol me penallti në finalen e DFB-Pokal kundër Stuttgart, ku Bayerni fitoi me rezultatin 3–2 për të kompeltuar Tripletën historike [70]. Müller shënoi 23 Gola në të gjithë kompedicionet përfshirë 13 në, 1 Gol në DFB-Pokal, dhe në mënyre impresive 8 Gola UEFA Champions League|Champions League, gjithashtu edhe 1 Gol në finalen e Superkupës [71]. Ky ishte sezoni më i mirë në aspektin personal dhe me skuadrën [72].

Sezoni 2013–14[redakto | redakto tekstin burimor]

Müller e filloi sezinin 2013–14 duke shënuar 7 në 12 ndeshjet parasezonale të Bayernit [73] [74] [75]. Më 5 Gusht 2013, në raundin e parë të Bayernit në DFB-Pokal kundër Schwarz-Weiß Rehden, Müller shënoi Hat–trickun e tij të parë në karrierë në fitoren e Bayernit me rezultatin 5–0 [76]. Në ndeshjen e parë të Bayernit në sezonin 2013–14 të Bundesligës, Müller humbi penalltinë e parë në karrierën e tij. Vetëm disa sekonda pasi penalltia u prit nga portieri Álvaro Domínguez, Bayerni fitoi një penallti tjetër që u shënua Gol nga mbrojtësi David Alaba, në fund të ndeshjes, Müller tha: "Unë jam akoma i lumtur që të gjuaj penallti, por mendoj se njeriu i duhur për të gjuajtur penallti është Alaba."

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Müller në stërvitje me Gjermaninë në vititn 2011.

Müller ka qënë pjestar e i kombëtareve gjermane të ndryshme të moshave, duke filluar me kombëtaren U–16 në vitin 2004 [77]. Në Gusht 2009, ai i thirr për herë të parë për të luajtur me kombëtaren U–21, ai bëri debutimin e tij në humbjen 1–3 kundër Turqisë në një ndeshje miqësore [78]. Ai luajti 6 ndeshje me kombëtaren U–21 duke arritur të shënoj vetëm 1 Gol [79]. Golin e vetëm e shënoi në fitoren fantastike kundër San Marinos me rezultatin 11–0 [80].

Në Tetor të të njëjtit vit, ndeshjet e rregullta që zhvillonte me Bayernin e detyruan trajnerin e Gjermanisë, Joachim Löw që ta merrte në konsideratë dhe ta thërriste për herë të parë në kombëtare [81] [82], pavarësisht hezitimit fillestar nga bordi i Bayern Munich [83]. Një muaj më vonë, Müller u thirr për të luajtur një ndeshje miqësore kundër Bregut të Fildishtë [84]. Ndërkohë ai ishte thirrur në një ndeshje tjetër miqësore në të njëjtën javë kundër Kilit, por ndeshja u anullua për shkak të vdekjes së portierit Robert Enke [85]. Me pak mundësi për të provuar lojtarët e rinj dhe me kombëtaren U–21 që kishin ndeshje të vështira për kualifikueset e kampionatit europian të vitit 2011, trajneri Löw dhe trajneri i kombëtares U–21, Rainer Adrion mendonin se ishte e nevojshme që Mülleri të ktheheshe tek skuadra U–21, më pas ai u rikthye tek kombëtarja U–21 [86].

Ai u rikthye me skuadrën e parë kombëtare në Janar 2010, ai u stërvit sëbashku me shokët e skuadrës në Sindelfingen, dhe ishte në listën e lojtarëve që ishin thirrur për të luajtur një ndeshje miqësore kundër Argjentinës në Mars [87] [88]. Në atë ndeshje ai bëri debutimin e tij dhe ishte startues që nga minuta e parë në stadiumin Allianz Arena të skuadrës së tij, në minutën e 66 ai u zëvëndësua me debutuesin tjetër Toni Kroos me Gjermanin që humbi me rezultatin 0–1 [89].

Kupa e Botës 2010[redakto | redakto tekstin burimor]

Thomas Muller.
Goli i Thomas Muller në ndeshjen kundër Argjentinës.

Müller ishte një nga 27 lojtarët që u thirrën përkohësisht për të luajtur me GjermaninëKupën e Botës2010 sëbashku me shtatë bashklojtarë nga Bayern Munich [90]. Ai u rrezua me biçikletë në qëndrën stërvitore South Tyrol, por që fatmirësisht kishte vetëm dëmtime sipërfaqsore në këmbë [91], por gjithsesi në zgjedhjen përfundimtare, Müller ishte një nga 23 lojtarët e përzgjedhur për të luajtur Gjermaninë në Kupën e Botës [92]. Ai zgjodhi fanellën me numrin 13, që ishte lënë nga kapiteni i skuadrës Michael Ballack që ishte i dëmtuar, dhe që më përpara ishte mbajtur nga legjenda Gerd Müller [93]. Müller luajti ndeshjen e tij të dytë me kombëtaren në fitoren 3–1 kundër Bosnjës, ai zëvëndësoi në fillim të pjesës së dytë Piotr Trochowskin [94].

Ai luajti ndeshjen e parë të Gjermanisë në Grupin D kundër Australisë, Gjermania fitoi me rezultatin 4–0, Müller shënoi Golin e tretë të ndeshjes dhe të parin në karrierën e tij kombëtare në minutën e 68 [95], Goli i tij u shpall edhe Goli më i bukur gjerman i muajit [96]. Müller luajti në të tre ndeshjet e Grupit D, ku në ndeshjen e tretë kundër Ganës mori një karton të verdhë në minutën e 43, Gjermania e përfundoi grupin në vendin e parë me 6 pikë. Në raundin e 16 ku Gjermania u ndesh me Anglinë, Müller shënoi dy Gola dhe dhuroi një assist me Gjermaninë që fitoi me rezultatin 4–1, ai më pas u zëvëndësua në minutën e 72 dhe në fund të ndeshjes u shpall lojtari i ndeshjes [97] [98] [99]. Në çerek-finale, Gjermania u ndesh kundër Argjentinës ku mori një tjetër fitore fantastike me rezultatin 4–0, ishte hera e tretë në këtë turnament që Gjermania shënonte katër Gola në një ndeshje, Müller shënoi Golin e parë qënë minutën e tretë pas një krosimi të Bastian Schweinsteiger, gjithashtu mori edhe karton të verdhë në minutën e 35 për prekje të topit me dorë dhe në minutën e 84 u zëvëndësua me Piotr Trochowskin [100] [101] [102] [103]. Müller nuk luajti në gjysmë-finalen kundër Spanjës sepse në ndeshjen kundër Argjentinës, për shkak të një prekje të topit me dorë, u ndeshkua me karton të verdhe duke plotësuar numrin e kartonave [104]. Müller tha se ai u ndje shumë nervoz që luajti dot, Gjermania humbi me rezultatin 0–1. Müller luajti në finalen e vendit të tretë në ftioren e Gjermanisë 3–2 kundër Uruguajit, ai luajti 90 minuta dhe shënoi Golin e parë të ndeshjes në minuten e 19 [105] [106].

Me pesë Golat e tij, Müller ishte një nga golashënuesit më të mirë të turnamentit. Ai mori Këpucën e Artë (Golden Boot) me pesë Gola dhe tre assista [107]. Ai gjithashtu u shpall edhe lojtari i ri më i mirë duke lënë mbrapa kanditaturat e André Ayew të Ganës dhe Giovani dos Santos të Meksikës [108]. Me dy çmimet e fituara, ai pasoi fituesit e vitit 2006, Miroslav Klose dhe Lukas Podolski respektivisht [109].

Në Tetor 2010, ai ishte në listën e kanditaturave për të fituar Topin e artë sëbashku me katër shokët e tij gjerman [110].

Euro 2012[redakto | redakto tekstin burimor]

Müller duke luajtur me Gjermaninë në një ndeshje kualifikuese të Euro 2012 kundër Austrisë.

Müller ishte startues në të gjithë ndeshje kualifikuese të Euro 2012, ku Gjermania e mbylli grupin në vendin e parë me pikë të plota. Gjatë kualifikueseve, Müller kishte dhuruar Assis për 7 Gola [111], ku 3 erdhën në fitoren 6–2 kundër Austrisë në Shtator 2011, gjë që i siguroi Gjermanisë kualifikim në Europian 2 ndeshje përpara përfundimit [112]. Gjatë kualfikueseve, Müller shënoi vetëm 3 Gola, ku 2 Gola erdhën në fitoren 4–0 kundër Kazakistanit më 26 Mars 2011 [113] dhe Goli tjetër erdhi kundër Turqisë më 7 Tetor 2011 [114].

Müller ishte një nga 23 lojtarët që u përzgjodh nga trajneri Joachim Löw për të luajtur Euro 2012, ku Gjermania u eleminua nga Italia në gjysmë-finale me rezultatin 1–2. Ai luajti në të gjitha ndeshjet, ku në tre ndeshjet e grupit luajti si titullar dhe dy ndeshjet e tjera luajti si zëvëndësim. Në tre ndeshjet e grupit, Müller u zëvëndësua në minutën e 94, 92 dhe 84 respektivisht kundër Portugalisë, Hollandës dhe Danimarkës [115] [116] [117]. Në dy ndeshjet e tjera ku luajti si zëvëndësues, Müller hyri në fushë në minutat 67 dhe 71 respektivisht kundër Greqisë dhe Italisë [118] [119].

Kupa e Botës 2014[redakto | redakto tekstin burimor]

Thomas Müller (#13) duke festuar me lojtarët gjerman pas triumfit në Kupën e Botës 2014.

Müller shënoi Golat e parë në kualifikueset e Kupës së Botës 2014 më 22 Mars 2013 në fitoren 0–3 kundër Kazakistanit [120]. Më 6 dhe 10 Shtator, Müller shënoi nga 1 Gol në fitoret 3–0 të Gjermanisë kundër Austrisë dhe Ishujve Faroe duke ndihmuar Gjermaninë të zhvillonte kualifikuese të mira dhe të kalonte direkt për në Kupën e Botës.

Më 16 Qershor 2014, në ndeshjen hapëse të Gjermanisë në Kupën e Botës 2014 [121], Müller shënoi hat-trickun e parë të turnamentit dhe u emërua lojtari i ndeshjes në suksesin 4–0 kundër Portugalisë [122]. Gjatë ndeshjes, ai ishte sinjestra e goditjes me kokë të mbrojtësit Pepe në minutën e 37, gjë që bëri që mbrojtësi portugez të nxirrej jashtë me karton të kuq. Müller tha se nuk ishte faji i tij se Pepe doli me karton të kuq [123]. Më 26 Qershor, Müller shënoi Golin e vetëm në fitoren 1–0 në ndeshjen e fundit të grupit kundër Shteteve të Bashkuara për të ndihmuar Gjermaninë që të fitonte Grupin G dhe duke shuajtur frikën e mundshme të ndonjë marrëveshje të fshehtë midis trajnerit të Gjermanisë Joachim Löw dhe atij amerikan Jürgen Klinsmann për të luajtur për barazim siç ndodhi në vitin 1982 [124].

Më 8 Korrik, ai shënoi Golin e parë të Gjermanisë në fitoren 7–1 në gjysmë–finalen e fituar kundër Brazilit [125] [126]. Ky Gol ishte Goli i 2000 në historinë e Gjermanisë. Müller tani kishte shënuar nga pesë Gola në dy edicionet e fundit të Kupës së Botës, duke u bërë lojtari i tretë në histori që e bënë këtë (pas Teófilo Cubillas dhe shokut të tij të skuadrës Miroslav Klose) [127]. Me këtë Gol, ai barazoi Helmut Rahn me dhjetë Gola në Kupën e Botës.

Më 11 Korrik, Müller ishte në listën e dhjetë lojtarëve për të fituar çmimin FIFA Topi i Artë për lojtarin më të mirë të turnamentit [128]. Duke luajtur një nga rolet kryesore në triumfin e skuadrës, Müller fitoi Këpucën e Argjendë si golashënuesi i dytë më i mirë i turnamentit dhe gjithashtu ishte në formacionin më të mirë të turnamentit [129].

Stili i lojës[redakto | redakto tekstin burimor]

Müller mund të luaj në disa pozicione të sulmit dhe mund të luaj edhe si mesfushor-sulmues. Si lojtar i akademisë së Bayernit, pozicioni natyral i Müllerit ka qënë mesfushor, por që kur u bashkua me skuadrën e parë, filloi të luante në pozicionet e sulmuesit. Të dy Bayern München dhe Gjermania luajn me formacionin 4-2-3-1, me Müllerin që luan në një nga tre pozicionet e mesfushor-sulmuesve ose si sulmues kryesor. Ai mund të luan në çdo krah në pozicionin mbrapa sulmuesit, por tek Bayern München përdoret vetëm në rolin e sulmuesit kryesor, kurse tek Gjermania luan në sulm në të djathtë [130] [131] [132].

Müller është lavdëruar për pjekurinë e tij, për teknikën e tij, dhe për vendosjen e tij në fushën e lojës. Një tjetër virtyt i mirë i Müllerit është vetpërmbajtja në fushën e lojës [133] [134]. Trajneri i Gjermanisë, Joachim Löw ka thënë se ai është "indiferent ndaj presionit", kurse ish-trajneri i Bayernit, Louis van Gaal ka thënë se ai ka forcë të madhe mendore. Një golashënues i mirë dhe një krijues i mirë i Golave, ai njihet gjithashtu si një lojtar që di të gjej hapsira në mbrojtjen e kundërshtarëve, por nuk është i mirë në driblimet 1 kundër 1. Müller e përshkruan rolin e tij "Raumdeuter" [135].

Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Müller u lind në Weilheim, Upper Bavaria, dhe u rrit në fshatin e afërt të Pahl, e cila u bë qëndra e vëmëndjes së mediave gjatë shpërthimit të tij në Kupën e Botës [136]. Prindërit e tij quhen Klaudia dhe Gerhard, gjithashtu ai ka edhe një vlla i quajtur Simon, i cili është 2 vjet e gjysëm me i ri se ai. Ai është i martuar me Lisën, e cila është një modele, ata u martuan bashk në Dhjetor të vitit 2009, pasi ishin 2 vite të lidhur sëbashku [137] [138]. Në Qershor të vitit 2011, ai u bë ambasodor për YoungWings (Anësorët e rinj), një organizatë bamirëse që ndihmon fëmijët që kanë pësuar humbje me trauma [139].

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubet[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 1 Shtator 2013
Perfomanca me Skuadrat Liga Kupa Europa Tjetër Total
Skuadra Liga Sezoni Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Gjermania Liga DFB-Pokal Europe Tjetër1 Total
Bayern Munich II Regionalliga Süd 2007–08 3 1 3 1
3. Liga 2008–09 32 15 32 15
Bayern Munich Bundesliga 4 0 0 0 1 1 5 1
2009–10 34 13 6 4 12 2 52 19
2010–11 34 12 5 3 8 3 1 1 48 19
2011–12 34 7 5 2 14 2 53 11
2012–13 28 13 5 1 13 8 1 1 47 23
2013–14 16 7 3 6 6 3 1 0 26 16
Skuadrat në total Bayern Munich II 35 16 35 16
Bayern Munich 150 52 24 16 54 19 3 2 231 89
Karriera në total 185 68 24 16 54 19 3 2 266 105

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja Gjermane
Viti Ndeshje Gola
2010 12 5
2011 13 5
2012 13 0
2013 6 6
Total 43 15

Golat me Kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Lista e Golave dhe Rezultateve me Kombëtaren Gjermane. [140]
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 13 Qershor 2010 Moses Mabhida Stadium, Durban, Afrika e Jugut Flag of Australia.svg Australia
3–0
4–0
Botërori 2010
2. 27 Qershor 2010 Free State Stadium, Bloemfontein, Afrika e Jugut Flag of England.svg Anglia
3–1
4–1
Botërori 2010
3.
4–1
4. 3 Qershor 2010 Cape Town Stadium, Cape Town, Afrika e Jugut Flag of Argentina.svg Argjentina
1–0
4–0
Botërori 2010
5. 10 Qershor 2010 Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth, Afrika e Jugut Flag of Uruguay.svg Uruguaji
1–0
3–2
Botërori 2010
6. 26 Mars 2011 Fritz-Walter-Stadion, Kaiserslautern, Gjermania Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani
2–0
4–0
Euro 2012 - Kualifikueset
7.
3–0
8. 7 Tetor 2011 Turk Telekom Arena, Istanbul, Turqia Flag of Turkey.svg Turqia
2–0
3–1
Euro 2012 - Kualifikueset
9. 11 Nëntor 2011 Olympic Stadium, Kiev, Ukraina Flag of Ukraine.svg Ukraina
3–3
3–3
Ndeshje Miqësore
10. 15 Nëntor 2011 Volksparkstadion, Hamburgu, Gjermania Flag of the Netherlands.svg Hollanda
1–0
3–0
Ndeshje Miqësore
11. 6 Shkurt 2013 Stade de France, Paris, Franca Flag of France.svg Franca
1–1
2–1
Ndeshje Miqësore
12. 22 Mars 2013 Astana Arena, Astana, Kazakistani Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani
1–0
3–0
Botërori 2014 – Kualifikueset
13.
3–0
14. 14 Gusht 2013 Fritz-Walter-Stadion, Kaiserslautern, Gjermania Flag of Paraguay.svg Paraguaji
2–2
3–3
Ndeshje Miqësore
15. 6 Shtator 2013 Allianz Arena, Mynihu, Gjermania Flag of Austria.svg Austria
3–0
3–0
Botërori 2014 – Kualifikueset
16. 10 Shtator 2013 Tórsvøllur, Torshavn, Ishujt Faroe Flamuri Ishujt Faroe
3–0
3–0
Botërori 2014 – Kualifikueset

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra[redakto | redakto tekstin burimor]

Bayern Munich

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Thomas Müller Player Profile FC Bayern München AG. Fcbayern.telekom.de. Vizituar në 16 Prill 2012.
 2. ^ Thomas Müller – Player profile. transfermarkt.de. Vizituar në 25 Dhjetor 2010.
 3. ^ Thomas Müller. Bayern Munich. Vizituar në 28 Janar 2010.
 4. ^ Spiele von Thomas Müller in 2007/2008 (Gjermanisht). fussballdaten.de. Vizituar në 28 Janar 2010.
 5. ^ Spiele von Thomas Müller in 2008/2009 (Gjermanisht). fussballdaten.de. Vizituar në 28 Janar 2010.
 6. ^ Torjäger der 3. Liga 2008/2009 (Gjermanisht). fussballdaten.de. Vizituar në 28 Janar 2010.
 7. ^ Polished Bayern send out signal to rivals. Bayern Munich (31 Korrik 2008). Vizituar në 28 Janar.
 8. ^ Below-strength FCB undone by wily Italians. Bayern Munich (5 Gusht 2008). Vizituar në 28 Janar 2010.
 9. ^ Trochowski belohnt Hamburger Moral (Gjermanisht). kicker (15 Gusht 2008). Vizituar në 23 Qershor 2011.
 10. ^ Bayern's deadly dozen piles on humiliation for Sporting Lisbon. The Guardian (11 Mars). Vizituar në 23 Qershor 2011.
 11. ^ Badstuber und Müller unterschreiben (German). Bayern Munich (16 Shkurt 2009). Vizituar në 31 Janar 2010.
 12. ^ Spiele von Thomas Müller in 2009/2010 (German). fussballdaten.de. Vizituar në 31 Janar 2010.
 13. ^ Ribery dankt es van Gaal (Gjermanisht). Kicker (23 Qershor 2011). Vizituar në 31 Janar 2010.
 14. ^ Filippo Inzaghi double gives Milan the edge over Marseille. The Guardian (15 Shtator 2009). Vizituar në 23 Qershor 2011.
 15. ^ Ein kleiner Trost: Mit dem 3. Titel ans Kap (Gjermanisht). kicker (27 Maj 2010). Vizituar në 7 Shtator 2011.
 16. ^ Muller slams Germany forwards. FIFA (29 Shtator 2009). Vizituar në 31 Janar 2010.
 17. ^ Thomas Müller. ESPN. Vizituar në 7 Shtator 2011.
 18. ^ Gourcuff bringt die Bayern an den Abgrund (Gjermanisht). kicker (3 Nëntor 2009). Vizituar në 23 Qershor 2011.
 19. ^ Bayern unterliegen im Kuriositätenkabinett (German). kicker (21 Tetor 2009). Vizituar në 23 Qershor 2011.
 20. ^ Van Buyten commits future to Bayern. UEFA. 5 Shkurt 2010. Retrieved 11 Shkurt 2010. 
 21. ^ Raphael Honigstein (3 Prill 2010): Self-congratulatory Bayern Munich reclaim top spot. The Guardian. Vizituar në 24 Qershor 2011.
 22. ^ Bayern 3-0 Bochum. Bayern Munich (2 Maj 2010). Vizituar në 4 Maj 2010.
 23. ^ Raphael Honigstein (1 Maj 2010): Schalke find something beautiful in being second best. The Guardian. Vizituar në 24 Qershor 2011.
 24. ^ Raphael Honigstein (10 Maj 2010): Two-day parties, tears, fights and farewells mark Bundesliga finale. The Guardian. Vizituar në 24 Qershor 2011.
 25. ^ Champions Munich finish with a flourish. Bayern Munich (8 Maj 2010). Vizituar në 8 Maj 2010.
 26. ^ Erneute Bayern-Party in Berlin (Gjermanisht). Kicker (15 Maj 2010). Vizituar në 24 Qershor 2011.
 27. ^ Torjäger des DFB-Pokals 2009/2010 (Gjermanisht). fussballdaten.de (15 Maj 2010). Vizituar në 15 Maj 2010.
 28. ^ Inter win Champions League final as Diego Milito downs Bayern Munich. The Guardian (22 Maj 2010). Vizituar në 24 Qershor 2011.
 29. ^ Müller ist 'Aufsteiger der Saison' (Gjermanisht). Bayern Munich (31 Maj 2010). Vizituar në 1 Qershor 2010.
 30. ^ Bayern players rule Bundesliga team of the season. Bayern Munich (13 Korrik 2010). Vizituar në 16 Korrik 2010.
 31. ^ „Müller spielt immer“? Nimmer! (Gjermanisht). Abendzeitung München (7 Nëntor 2010). Vizituar në 24 Gusht 2011.
 32. ^ Müller renews his contract until 2015. Bayern Munich (6 Gusht 2010). Vizituar në 7 Gusht 2010.
 33. ^ First pre-season session for World Cup stars. Bayern Munich (2 Gusht 2010). Vizituar në 7 Gusht 2010.
 34. ^ Bayern holen den ersten Titel (Gjermanisht). Bundesliga (7 Gusht 2010). Vizituar në 29 Korrik 2011.
 35. ^ Schweinsteiger der Matchwinner zum Auftakt (Gjermanisht). kicker (20 Gusht 2010). Vizituar në 20 Gusht 2010.
 36. ^ Matches of Thomas Müller in 2010/2011 season (German). fussballdaten.de. Vizituar në 19 Janar 2010.
 37. ^ 1. FC Kaiserslautern – Bayern München 2:0, 1. Bundesliga, Saison 2010/11, 2.Spieltag – Spielanalyse (Gjermanisht). kicker (27 Gusht 2010). Vizituar në 1 Janar 2011.
 38. ^ Müller’s marvellous year. Bayern Munich (28 Dhjetor 2010). Vizituar në 1 Janar 2011.
 39. ^ Müller nutzt Nikolovs Patzer (Gjermanisht). kicker (27 Nëntor 2010). Vizituar në 29 Korrik 2011.
 40. ^ Gomez und Müller als kongeniales Duo (German). kicker (19 Dhjetor 2010). Vizituar në 29 Korrik 2011.
 41. ^ Rasse, Klasse und erneut Tore satt in Stuttgart (German). kicker (22 Dhjetor 2010). Vizituar në 29 Korrik 2011.
 42. ^ (December 2010) "The Müller's tale". Champions Magazine (44): 26–29. UEFA. 
 43. ^ Van Gaal thrilled by Müller’s textbook strike. Bayern Munich (16 Shtator 2010). Vizituar në 19 Dhjetor 2010.
 44. ^ Robben hits out at Muller. ESPN Soccernet (30 Janar 2011). Vizituar në 31 Janar 2011.
 45. ^ Performance of Thomas Müller. transfermarkt.de. Vizituar në 7 Shtator 2011.
 46. ^ 1. Bundesliga: Spielpaarungen, Tabelle und Ergebnisse der Saison 2010/11 am 34. Spieltag (Gjermanisht). kicker (14 Maj 2011). Vizituar në 18 Maj 2011.
 47. ^ Raul trifft einmal, Neuer hält alles – Bayern k.o. (German). kicker (3 Mars). Vizituar në 18 Maj 2011.
 48. ^ Nesha Starcevic (16 Mars): Goran Pandev strikes late as Inter leave Bayern Munich devastated again. The Guardian. Vizituar në 18 Mah 2011.
 49. ^ Raphael Honigstein (14 Prill 2011): Van Gaal's failings were many. Sports Illustrated. Vizituar në 28 Gusht 2011.
 50. ^ Louis van Gaal sacked by Bayern Munich. The Guardian (10 Prill 2011). Vizituar në 18 Maj 2011.
 51. ^ Müller bestraft Braunschweiger Ungeschicktheit (Gjermanisht). kicker.de (1 Gusht 2011). Vizituar në 4 Janar 2012.
 52. ^ Pechvogel Pisot öffnet den Bayern das Tor (Gjermanisht). kicker.de (26 Nëntor 2011). Vizituar në 4 Janar 2012.
 53. ^ List of players to win 2011 FIFA Ballon d'Or. FIFA.com (1 Nëntor 2011). Vizituar në 4 Janar 2012.
 54. ^ Twice for Müller in a 4-0 win over India. FC Bayern Munich (10 Janar 2012). Vizituar në 16 Janar 2012.
 55. ^ FCB ease past Erfurt in perfect final warm-up. FC Bayern Munich (15 Janar 2012). Vizituar në 16 Janar 2012.
 56. ^ Müller: Erst Torschütze, dann Spaßvogel (Gjermanisht). merkur-online.de (12 Shkurt 2012). Vizituar në 17 Shkurt 2012.
 57. ^ Lahm und Müller jubilieren (German). FC Bayern Munich (31 Mars 2012). Vizituar në 1 Prill.
 58. ^ Thomas Müller. Bundesliga. Vizituar në 1 Prill.
 59. ^ "Teams alerted as Muller reveals Bayern anger". ESPN (UK). 8 Qershor 2012. Retrieved 9 Qershor 2012. 
 60. ^ BAYERN CAN 'ONLY GET BETTER'. Bundesliga (27 Gusht 2012). Vizituar në 19 Dhjetor 2012.
 61. ^ Gerry Wittmann (2 Shtator 2012): Bayern München 6 – 1 Stuttgart – Heynckes’ Team Again Dominant. Bundesliga Fanatic. Vizituar në 19 Dhjetor 2012.
 62. ^ Christopher Mayer-Lodge (2 Shtator 2012): BAYERN HIT STUTTGART FOR SIX. Bundesliga. Vizituar në 19 Dhjetor 2012.
 63. ^ Bayern continue the perfect start. ESPN FC (20 Tetor 2012). Vizituar në 19 Dhjetor 2012.
 64. ^ Chris Burke (23 Tetor 2012): Müller spot kick secures victory for Bayern. UEFA. Vizituar në 19 Dhjetor 2012.
 65. ^ Stephan Uersfeld (13 Dhjetor 2012): Muller: Bayern the pinnacle. ESPN FC. Vizituar në 19 Dhjetor 2012.
 66. ^ Stephan Uersfeld (19 Dhjetor 2012): Muller inks new deal at Bayern. ESPN FC. Vizituar në 19 Dhjetor 2012.
 67. ^ Andy James (2 Prill 2013): Bayern take command against Juventus. UEFA. Vizituar në 2 Prill 2013.
 68. ^ Bayern Munich 4 Barcelona 0: Muller brace seals comfortable win as Messi and Co face uphill task to make Wembley final. Daily Mail (23 Prill 2013). Vizituar në 24 Prill 2013.
 69. ^ Graham Hunter (1 Maj 2013): Clinical Bayern complete Barcelona conquest. UEFA.com. Vizituar në 7 Qershor 2013.
 70. ^ Enis Koylu (1 Qershor 2013): Bayern Munich 3–2 Stuttgart: Gomez at the double as Bavarians survive Schwaben fightback to complete treble. goal.com. Vizituar në 7 Qershor 2013.
 71. ^ Thomas Müller. goal.com. Vizituar në 7 Qershor 2013.
 72. ^ Thomas Müller. ESPN FC. Vizituar në 7 Qershor 2013.
 73. ^ Thomas Müller. UEFA. Vizituar në 20 Shtator 2013.
 74. ^ Thomas Müller. UEFA. Vizituar në 18 Shtator 2013.
 75. ^ "Guardiola era opens with 16-goal festival". Bayern Munich. 29 June 2013. Retrieved 29 June 2013. 
 76. ^ "Müller schnürt einen Dreierpack". kicker (in German). 5 August 2013. Retrieved 5 August 2013. 
 77. ^ Thomas Mueller – Biografia (Gjermanisht). German Football Association. Vizituar në 30 Qershor 2010.
 78. ^ Türkei vermiest Adrions Debüt (Gjermanisht). kicker (11 Gusht 2009). Vizituar në 31 Janar 2010.
 79. ^ U 21-Nationalteam Männer – Nationalspieler Thomas Müller (Gjermanisht). DFB. Vizituar në 31 Janar 2010.
 80. ^ San Marino – Gjermania 0:11 (0:5). DFB (17 Nëntor 2009). Vizituar në 25 Dhjetor 2010.
 81. ^ Löw bleibt – wenn alle bleiben (Gjermanisht). kicker (12 Tetor 2009). Vizituar në 20 Tetor 2009.
 82. ^ DFB-Team trifft auf Drogba & Co. (Gjermanisht). kicker (20 Tetor 2009). Vizituar në 20 Tetor 2009.
 83. ^ Rummenigge empfiehlt langen Urlaub (German). Bild (4 Mars). Vizituar në 23 Gusht 2011.
 84. ^ Aaron Hunt wins Germany call-up after turning back on England. The Guardian (6 Nëntor 2009). Vizituar në 6 Nëntor 2009.
 85. ^ Müller proud after call to Germany set-up. Bayern Munich (27 Janar 2010). Vizituar në 1 Shkurt 2010.
 86. ^ Müller hat Verständnis für Löw (Gjermanisht). kicker (17 Nëntor 2009). Vizituar në 31 Janar 2010.
 87. ^ Robert Huth ist wieder da (Gjermanisht). kicker (21 Janar 2010). Vizituar në 31 Janar 2010.
 88. ^ DFB-Team mit Müller und Kroos (Gjermanisht). kicker (26 Shkurt 2010). Vizituar në 26 Shkurt 2010.
 89. ^ Löw-Elf misslingt der Härtetest (German). kicker (5 Mars). Vizituar në 3 Gusht 2011.
 90. ^ Hans-Jörg Butt thirret për të luajtur me kombëtaren gjermane në Kupën e Botës 2010. The Guardian (6 Maj 2010). Vizituar në 3 Gusht 2011.
 91. ^ Painful start for Müller, Ribéry’s role open. Bayern Munich (26 Maj 2010). Vizituar në 1 Qershor 2010.
 92. ^ World Cup 2010: Germany omit Andreas Beck from squad. BBC. 1 June 2010. Retrieved 1 June 2010. 
 93. ^ Müller erhält Ballacks Nummer (German). kicker (1 Qershor 2010). Vizituar në 1 Qershor 2010.
 94. ^ Deutschland – Bosnien-Herzegowina 3:1 (German). kicker (3 Qershor 2010). Vizituar në 4 Qershor 2010.
 95. ^ Germany – Australia. FIFA (13 Qershor 2010). Vizituar në 14 Qershor 2010.
 96. ^ ARD Sportschau – Tor des Monats – Tor des Monats Juni 2010 (German). ARD (Qershor 2010). Vizituar në 28 Gusht 2011.
 97. ^ McNulty, Phil (27 June 2010). Gjermania 4–1 England. BBC News. Archived from the original on 1 July 2010. Retrieved 2 July 2010. 
 98. ^ McCarra, Kevin (27 Qershor 2010). "World Cup 2010: Germany tear down England's defence". The Guardian (Londër). Archived from the original on 30 Qershor 2010. Retrieved 1 Korrik 2010. 
 99. ^ "Germany thrash England 4-1". ninemsn. 28 Qershor 2010. Archived from the original on 30 June 2010. Retrieved 1 Korrik 2010. 
 100. ^ Jones, Grahame L. (3 Korrik 2010). "Germany beat 4-0 Argntina to fly in semi-final". Los Angeles Times. Archived from the original on 7 Korrik 2010. Retrieved 4 Korrik 2010. 
 101. ^ Bevan, Chris (3 Korrik 2010). "Argentina 0-4 Germany". BBC Sport. Archived from the original on 3 July 2010. Retrieved 4 Korrik 2010. 
 102. ^ Bensch, Bob (3 Korrik 2010). "Germany Defeats Argentina 4-0 Led by Miroslav Klose, Moves to Semifinals". Bloomberg L.P. Archived from the original on 6 July 2010. Retrieved 4 July 2010. 
 103. ^ Argentina – Germany. FIFA (3 Korrik 2010). Vizituar në 3 Korrik 2010.
 104. ^ Argentina – Germany 0:4 (Gjermanisht). kicker (3 Korrik 2010). Vizituar në 3 Korrik 2010.
 105. ^ Khedira completes comeback. ESPNsoccernet (10 Korrik 2010). Arkivuar nga Origjinali në 17 Korrik 2010. Vizituar në 14 Korrik 2010.
 106. ^ Ornstein, David (10 Korrik 2010). "Uruguay 2-3 Germany". BBC Sport. Archived from the original on 13 July 2010. Retrieved 14 Korrik 2010. 
 107. ^ Golden Boot. FIFA (11 Korrik 2010). Vizituar në 11 Korrik 2010.
 108. ^ Muller claims two coveted crowns. FIFA (11 Korrik 2010). Vizituar në 10 Korrik 2010.
 109. ^ Müller: Torschützenkönig und "Bester Junger Spieler" (German). kicker (11 Korrik 2010). Vizituar në 12 Korrik 2010.
 110. ^ Shortlists for first FIFA Ballon d’Or gala revealed. FIFA (26 Tetor 2010). Vizituar në 28 Tetor 2010.
 111. ^ Spiele von Thomas Müller in 2010/2011 (German). fussballdaten.de. Vizituar në 12 Tetor 2010.
 112. ^ Deutschland – Österreich 6:2, EM-Qualifikation, Saison 2010/11, 9.Spieltag – Spielanalyse, Aufstellung, Torschützen und alle Infos zur Spielpaarung (German). kicker (2 Shtator 2011). Vizituar në 2 Shtator 2011.
 113. ^ Deutschland – Kasachstan 4:0, EM-Qualifikation, Saison 2010/11, 5.Spieltag (German). kicker (26 Mars 2011). Vizituar në 26 Mars 2011.
 114. ^ Gomez bringt Deutschlands Rekordjäger auf Kurs (German). kicker (7 Tetor 2011). Vizituar në 8 Tetor 2011.
 115. ^ "Gjermania mposht Portugalinë me rezultatin 1-0, Goli nga Mario Gómez". Union of European Football Associations. 9 June 2012. Retrieved 9 June 2012. 
 116. ^ "Super Gómez, Gjermania mosht Hollandën me 2 Gola nga Bavarezi". Union of European Football Associations. 13 June 2012. Retrieved 13 June 2012. 
 117. ^ Gjermania mposht Danimarkën dhe kompleton pikët e plota në Grup (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations (17 Qershor 2012). Vizituar në 17 Qershor 2012.
 118. ^ Gjermania shkatërron 4-2 Greqinë dhe kualifikohet në gjysmë-finale (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations (22 Qershor 2012). Vizituar në 22 Qershor 2012.
 119. ^ Italia shokon Gjermaninë, vendos SuperMario me 2 Gola (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations (28 Qershor 2012). Vizituar në 28 Qershor 2012.
 120. ^ Kazakistani 0–3 Gjermania. ESPN FC (23 Mars). Vizituar në 2 Prill 2013.
 121. ^ Gjermania e frikshme, Myler leksion për CR7. Panorama Sport. Vizituar në 18 Qershor 2014.
 122. ^ Ornstein, David (16 Qershor 2014). "Germany 4-0 Portugal". BBC. Retrieved 16 Qershor 2014. 
 123. ^ Uersfeld, Stephan (16 Qershor 2014). Muller: I didn't influence Pepe red. ESPN FC. Retrieved 17 Qershor 2014. 
 124. ^ Mueller goal wins it but USA make history. ESPN (26 Qershor 2014). Vizituar në 26 Qershor 2014.
 125. ^ Gjermania në “qiellin e shtatë”, ç’poshtërim për Brazilin!. Panorama Sport. Vizituar në 9 Korrik 2014.
 126. ^ Knight, Ben (8 Korrik 2014). Germany demolish Brazil in surreal World Cup semifinal. Deutsche Welle. Retrieved 9 Korrik 2014. 
 127. ^ Tyers, Alan (9 Korrik 2014). Brazil vs Germany, World Cup 2014: as it happened. The Telegraph. Retrieved 9 Korrik 2014. 
 128. ^ "World Cup 2014: Fifa announces Golden Ball shortlist". BBC. 11 Korrik 2014. Retrieved 12 Korrik 2014. 
 129. ^ adidas Golden Boot. FIFA.com. Vizituar në 16 Korrik 2014.
 130. ^ Bayern München – FC St. Pauli 3:0, 1. Bundesliga, Saison 2010/11, 16.Spieltag – Spielanalyse (German). kicker (11 Dhjetor 2010). Vizituar në 1 Janar 2011.
 131. ^ Klose impressed by new generation. The Independent. 5 July 2010. Retrieved 7 September 2011. 
 132. ^ Stimmungsschwankungen bei den Bayern (German). kicker (15 Shkurt 2011). Vizituar në 13 Shtator 2011.
 133. ^ Thomas following in Gerd’s footsteps. Bayern Munich (27 Qershor 2010). Vizituar në 30 Qershor 2010.
 134. ^ Thomas following in Gerd’s footsteps. Bayern Munich (27 Qershor 2010). Vizituar në 30 Qershor 2010.
 135. ^ Thomas Müller im Gespräch (German). Süddeutsche Zeitung (9 Janar 2011). Vizituar në 4 Prill 2013.
 136. ^ Thomas Müller – Pähl feiert seinen WM-Helden (German). Süddeutsche Zeitung (15 Korrik 2010). Vizituar në 4 Gusht 2011.
 137. ^ Emily Sheridan (25 Qershor 2010): Meet the Frauen und Freundinnen... that's German WAGS to us Brits. Daily Mail. Vizituar në 25 Dhjetor 2010.
 138. ^ Thomas Müller unter der Haube (German). Bayern Munich (2 Dhjetor 2009). Vizituar në 10 Korrik 2010.
 139. ^ Müller takes up role as YoungWings ambassador. Bayern Munich (20 Qershor 2011). Vizituar në 23 Qershor 2011.
 140. ^ Thomas Müller (German). fussballdaten.de. Vizituar në 24 Prill 2010.
 141. ^ Uruguay – Deutschland 2:3 (German). kicker (10 Korrik 2010). Vizituar në 10 Korrik 2010.
 142. ^ Alle Preisträger (German). Bayerischer Sportpreis. Vizituar në 19 Dhjetor 2010.
 143. ^ DFB-Elf erhält Silbernes Lorbeerblatt (German). Rheinische Post. Vizituar në 19 Dhjetor 2010.
 144. ^ Xavi votohet si World Soccer Lojtari i Vitit. World Soccer (16 Dhjetor 2010). Vizituar në 17 Dhjetor 2010.
 145. ^ The Bravo Award. RSSSF. Vizituar në 13 Shkurt 2010.

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Thomas Müller