Çmimet Kult

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Akademia e Çmimeve Kult

Çmimet Kult që prej vitit 2005, janë shndërruar në një traditë dhe pikë e rëndësishme referimi në vlerësimin dhe promovimin e prurjeve kulturore dhe artistike më të arrira të vitit.[1] Nëpërmjet vlerësimeve për krijuesit dhe interpretuesit më të mirë në fushën e librit, muzikës, artit pamor, teatrit dhe filmit, Akademia Kult përfaqëson të vetmet çmime kulturore kombëtare vjetore dhe njëkohësisht më gjithëpërfshirëset. 404 është numri i artistëve të nominuar ndër vite, nga të cilët 101 janë shpallur fitues të Çmimit Kult. Mbi 120 emra të njohur të krijimit, interpretimit, studimit, mediave dhe profesoratit të arteve dhe letërsisë, përbëjnë jurinë e nderit të Akademisë Kult.[2]

Çmimet Kult 2016[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet Kult 2016[3]
Çmimi Personi
Balerini i vitit Adela Mucollari
Libri studimor i vitit Aurel Plasari
Kënga e vitit Aurela Gace
Libri i përkthyer i vitit Edit Dibra
Interpretuesi lirik i vitit Eva Golemi
Artisti pamor i vitit Lekë Tasi
Instrumentisti i vitit Merita Rexha Tershana
Libri artistik i vitit Parid Teferici
Çmimit special Petro Zheji
Regjia e vitit Qendrim Rijani
Aktori i vitit Sotiraq Bratko
Aktorja e vitit Zamira Kita

Çmimet Kult 2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademia e Çmimeve Kult ka ndarë çmimet për dhjetë kategoritë në fusha të ndryshme të artit. Ky vit shënoi dhe dhjetëvjetorin e krijimit të Akademisë Kult, një nismë, e cila ka sjellë vlerësime për artistët në fusha të ndryshme në vend.

Çmimet Kult 2014
Çmimi Personi
Aktorja më e mirë Eriona Kakeli
Aktori më i mirë Arben Derhemi
Regjia teatrore më e mirë Sesilia Plasari
Libri studimor Dhurata Shehri
Filmi shqiptar “Lindje-Perëndim-Lindje”, Gjergj Xhuvani
Artisti pamor Adrian Paci
Interpretuesi lirik Armand Likaj
Instrumentisti i vitit Ermir Abeshi
Albumi muzikor Dren Abazi
Libri artistik Besnik Mustafaj
Përkthyesi i vitit Donika Omari
Çmim special për një

përkthyes që nuk është më

Guljem Deda
Çmim special Petrit Ceku
Çmim special Luan Starova
Çmim special Sabri Hamiti
Çmim special Ylber Gjini
Çmim special Sislej Xhafa
Çmim special Arta Dobroshi
Çmim special Pirro Milkani

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademia Kult

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shpallen fituesit e çmimeve Kult, Teatri i Korçës rrëmben tre trofe". Bota Sot. 16 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2020. Marrë më 2 maj 2020.
  2. ^ "Çmimet Kult 2011". Revista "Kult",. Tiranë: Revista "Kult". 31 tetor 2011. Marrë më 12 qershor 2014 – nëpërmjet www.bksh.al - Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë.Mirëmbajtje CS1: pikësim shtesë (link)
  3. ^ "Edicioni 2016". Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 prill 2017. Marrë më 28 dhjetor 2019.