Djamel Mesbah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Djamel Mesbah

Djamel Mesbah në 2014.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDjamel Eddine Mesbah
Datëlindja (1984-10-09) 9 tetor 1984 (39 vjeç)
VendlindjaZighoud Youcef, Algjeri
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMbrojtës i majtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Milan
Numri15
Karriera me të rinjtë
1995–2001US Annecy-le-Vieux
2001–2003Servette FC
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2004Servette11(3)
2004–2006Basel11(1)
2006Lorient (i huazuar)0(0)
2006–2008Aarau60(1)
2008–2009Luzern6(0)
2008–2009Avellino (i huazuar)27(2)
2009–2012Lecce82(6)
2012–Milan5(0)
Karriera ndërkombëtare
2010–Algjeria10(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 00:00, 4 mars, 2012 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 00:00, 4 mars, 2012 (UTC)

Djamel Eddine Mesbah (lindur më 9 tetor 1984 në Zighud Jusef) është një futbollist profesionist algjerian i cili luan si bek i majtë për skuadrën italiane nga Serie A, A.C. Milan.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mesbah e filloi karrierën e tij në radhët e të rinjve të skuadrës franceze, US Annecy-le-Vieux para se të vërehej nga skautët zviceranServette FC në vitin 2001. Ai përparoi në radhët e Servette FC dhe e pati debutimin e tij në Super ligën zvicerane të sezonit 2003-04, duke luajtur në 11 ndeshje dhe duke shënuar 3 gola.

FC Basel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verën e vitit 2004, ai u largua nga skuadra pasi që ata u përballën më vështirësi finaciare dhe u bashkua me FC Basel. Kryesisht i përdorur si zëvendësues, a luajti vetën një ndeshje dhe shënoi 1 gol. Në janar të vitit 2006, ai u huazua tek FC Lorient të cilët garonin në Ligue 2 në atë kohë. Megjithatë, ai u lëndua përpara se të debutojë dhe nuk u paraqit në asnjë ndeshje për ta.

FC Aarau[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verën e vitit 2006, ai nënshkroi me FC Aarau, një skuadër zvicerane e cila garonte në divizionin e dytë të vendit. Ai qëndroi me ta për dy sezoni dhe ishte startues gjatë gjithë kohës.

FC Luzern[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u ble nga FC Luzern më 1 korrik 2008, por pati vetëm 6 paraqitje gjatë gjithë vitit, të gjitha këta duke i filluar si zëvendësues).

AS Avellino 1912[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 shtator 2008, ai u ble nga A.S. Avellino 1912, skuadra e parë italiane në karrierën e tij.

US Lecce[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor të vitit 2009 ai u ble nga U.S. Lecce. Tek Lecce ai kryesisht luante si mesfushor krahu në të majtë, por herë pas here si mesfushor qendror por edhe si mbrojtës në krahun e majtë. Aftësia e tij për të luajtur mirë në shumë pozita, tërhoqi interesimin e shumë skuadra italiane.

AC Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 janar 2012, US Lecce njoftoi se Mesbah do të kargohet nga skuadra për tu bashkuar me AC Milanin.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 20 shkurt 2012
Performancat në klub Liga Kupa Kontinentale Gjithësej
SezoniKlubiLiga NdeshjeGolaNdeshjeGola NdeshjeGola NdeshjeGola
Zvicër LigaSchweizer Cup Kupa e ligës Gjithësej
2003–04 Servette Super Liga Zvicerane 11 3 11 3
2004–05 Basel 6 1 6 1
2005–06 5 0 5 0
2006–07 FC Aarau 27 0 27 0
2007–08 Liga Sfiduese Zvicerane 33 1 33 1
2008–09 Luzern Liga Sfiduese Zvicerane 6 0 6 0
Gjithësej Zvicër 88 5 88 5
Francë LigaCoupe de France Coupe de la Ligue Gjithësej
2005–06 Lorient Ligue 2 0 0 0 0 0 0 0 0
Gjithësej Francë 0 0 0 0 0 0 0 0
Itali LigaCoppa Italia Kupa e ligës Gjithësej
2008–09 Avellino Serie B 27 2 0 0 0 0 27 2
2009–10 Lecce 36 3 0 0 0 0 36 3
2010–11 Serie A 33 2 0 0 0 0 33 2
2011–12 Milan 4 0 0 0 0 0 4 0
Gjithësej Itali 100 7 0 0 0 0 100 7
Gjithësej karriera 188 12 0 0 0 0 188 12

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2010 5 0
2011 4 0
2012 0 0
Gjithsej 9 0

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FC Basel

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]