Jump to content

Federata Evropiane e Peshëngritjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Federata Evropiane e Peshëngritjes
European Weightlifting Federation
ShkurtesaEWF
Formuar më1969
LlojiFederation of national associations
SeliaAnkara, Turqi
Rajoni i shërbimit
Europe
PërkatësitëInternational Olympic Committee
Faqja në internetwww.ewfed.com

Federata Evropiane e Peshëngritjes (anglisht: European Weightlifting Federation - EWF) është një organizim evropian i cili merret me sportin e peshëngritjes.  Federata Evropiane e Peshëngritjes u themelua në vitin 1969 dhe është organ drejtues dhe organizativ përgjegjës për Kampionatin Evropian të Peshëngritjes. [1] [2]

Vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kosovo Weightlifting Federation Annual Congress". European Weightlifting Federation. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2017. Marrë më 14 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "History of the European Weightlifting Federation by Gottfried Schödl / EWF Honorary President". European Weightlifting Federation. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2015. Marrë më 23 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]