Flå (città)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Flå (kthjellim).


Flå
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Flå
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Tor Egil Buøen (Flå Bygdeliste)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°24′V 9°29′L / 60.400°V 9.483°L / 60.400; 9.483 (Flå)Koordinatat: 60°24′V 9°29′L / 60.400°V 9.483°L / 60.400; 9.483 (Flå)
Sipërfaqja 704 km2
Popullsia 974 banorë 2008
Dendësia 1,38 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fløværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1222
Flå is located in Norvegjia
Flå
Flå
Flå – harta_foto
www.flaa.kommune.no

Flå është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 704 km² dhe popullsi 974 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Flå – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]