Francesco Acerbi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Francesco Acerbi

Francesco Acerbi me Lazio
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1988-02-10) 10 shkurt 1988 (35 vjeç)
VendlindjaVizzolo Predabissi, Itali
Gjatësia1.93 m (6 ft 4 in)
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Internazionale
(në huazim nga Lazio)
Numri15
Karriera me të rinjtë
Pavia
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2010Pavia48(3)
2007Renate (huazim)1(0)
2007–2008Spezia (huazim)0(0)
2010–2011Reggina24(1)
2011Genoa0(0)
2011Reggina (huazim)16(1)
2011–2012Chievo17(1)
2012–2013Milan6(0)
2013Genoa0(0)
2013Chievo (huazim)7(0)
2013–2018Sassuolo157(11)
2018–Lazio135(9)
2022–Internazionale (huazim)0(0)
Karriera ndërkombëtare
2014–Italia25(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 21 maj 2022
‡ National team caps and goals correct as of 11 qershor 2022

Francesco Acerbi (Italisht: [franˈtʃesko aˈtʃɛrbi]; lindur më 10 shkurt 1988) është një futbollist profesionist italian i cili luan si qëndër-mbrojtës për klubin italian Lazio dhe kombëtaren italiane.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Vizzolo Predabissi, Lombardi, Acerbi filloi karrierën e tij te skuadra lombarde Pavia. Ai bëri debutimin e tij në ligë më 23 prill 2006.[1] Ai më pas u huazua te skuadra e Serie D Renate më 11 janar 2007 dhe luajti në një ndeshje miqësore në të njëjtën ditë. Ai bëri debutimin e tij zyrtar me klubin më 28 janar, në barazimin pa gola kundër Palazzolos. Megjithatë, ai u rikthye te Pavia vetëm dy ditë më vonë dhe luajti në raundin e fundit të Serie C2 2006–07.[2]

Më 2 gusht, ai u huazua te Triestina[3] dhe dy javë më vonë te Spezia. Megjithatë, ai luajti vetëm për skuadrën e Primaverës nën-20.[4] Ai u rikthye te Pavia më 1 korrik 2009 dhe u bë titullar në ekipin e parë. Ai luajti në të dyja ndeshjet gjysëm-finale të fazës play-off për ngjitjen një kategori më lartë, por skuadra e tij u eleminua.[5][6] Megjithatë, skuadra u promovua një kategori më lartë për shkak se disa skuadra falimentuan për shkak të problemeve financiare.

Lazio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 korrik 2018, Acerbi nënshkroi një kontratë pesë-vjeçare me klubin kryeqytetas Lazio.[7]

Më 1 shtator 2022, Acerbi u transferua te Interi në formë huazimi.[8]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lazio

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Chianese e Pavia super" [Chianese dhe Pavia super] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 24 prill 2006. Marrë më 20 qershor 2011.
  2. ^ "La doppietta di Araboni non basta alla Pro Sesto" [Dopieta e Arabonit nuk mjafton në Pro Sesto] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 14 maj 2007. Marrë më 20 qershor 2011.
  3. ^ "Deposito Trasferimenti Calciatori - Stagione Sportiva 2007/2008" [Depozitimet e transferimeve të lojtarëve - Sezoni sportiv 2007/2008] (në italisht). Lega Calcio. 1 shtator 2007. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2007. Marrë më 11 janar 2015.
  4. ^ "Primavera: Torino - Spezia = 3 - 2" (në italisht). Torino F.C. 13 janar 2008. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2011. Marrë më 20 qershor 2011.
  5. ^ "Sangiovannese, la casa amica" [Sangiovannese, shtëpia miqësore] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 24 maj 2010. Marrë më 20 qershor 2011.
  6. ^ "Varese e Pescara basta il pareggio" [Varese dhe Pescara mjaftohen me një barazim] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 30 maj 2010. Marrë më 20 qershor 2011.
  7. ^ "Statement 11.07.2018" [Deklaratë 11.07.2018] (në anglisht). Romë: S.S. Lazio. 11 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2018. Marrë më 11 korrik 2018.
  8. ^ "Francesco Acerbi e nuovo calciatore dell'Inter" [Francesco Acerbi është lojtari i ri i Interit]. inter.it (në italisht). F.C. Internazionale Milano. 1 shtator 2022. Marrë më 1 shtator 2022.
  9. ^ "A Francesco Acerbi il "Pallone d'argento – Coppa Giaime Fiumanò 2015"" [Topi i argjendë te Francesco Acerbi – Kupa Giaime Fiumanò 2015] (në italisht). Sassuolo Calcio. 26 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2020. Marrë më 26 shkurt 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]