Jump to content

Héctor Bellerín

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Héctor Bellerín

Bellerín duke luajtur për Arsenalin U–21 në 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHéctor Bellerín Moruno
Datëlindja (1995-03-19) 19 mars 1995 (29 vjeç)
VendlindjaBarcelonë, Spanjë
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)[1]
PozicioniMbrojtës i djathtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Arsenal
Numri2
Karriera me të rinjtë
2003–2011Barcelona
2011–2013Arsenal
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2013–Arsenal141(6)
2013–2014Watford (huazim)8(0)
Karriera ndërkombëtare
2011Spanja U166(1)
2012Spanja U176(0)
2013–2014Spanja U199(0)
2015–2017Spanja U2114(0)
2016–Spanja3(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 16 dhjetor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 12 maj 2017

Héctor Bellerín Moruno (lindur më 19 mars 1995) është një futbollist profesionist spanjoll i cili luan si mbrojtës i djathtë për klubin anglez Arsenal dhe kombëtaren spanjolle.

Ai gjithashtu ka pasur një periudhë huazimi te Watford në sezonin 2013–14. Në nivel ndërkombëtar, Bellerin ka luajtur për Spanjën nga niveli U–16 e deri te niveli U–21.

Bellerín është i njohur për shpejtësinë e tij; mbrojtësi spanjoll theu rekordin e sprintit 40 metërsh të sulmuesit Theo Walcott, duke u bërë lojtari më i shpejtë në skuadrën e Arsenalit.[2] Ai së fundmi është sfiduar nga sprintieri kampion bote dhe Evropë në garën 60 metra Richard Kilty[3] pasi ishte pretenduar se Bellerín mund të përshkruajë 40 metra më shpejtë se Usain Bolt.[4]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në BarcelonëKatalonjës, Bellerín filloi karrierën e tij futbollistike me Barcelonën. Ai kaloi te Arsenali në verën e vitit 2011.[5] Ai firmosi kontratën e parë si profesionist me klubin në korrik 2013.[6] Ai bëri debutimin e tij kompetitiv kundër West Bromwich Albion më 25 shtator 2013, duke hyrë si zëvëndësues në minutën e 95 në vend të mesfushorit Mikel Arteta.[7]

Huazimi te Watford[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 nëntor 2013, u lajmërua se ai do të bashkohej me anglezët e Watford në një huazim të shkurtër deri në janar 2014. Bellerín bëri debutimin e tij kundër Yeovil Town më nëntor 2013.[8] Ai mori duartrokitje dhe vëmëndje në paraqitjen e tij të tretë për skuadrën duke shfaqur një lojë mbrojtëse të shkëlqyer dhe duke assistuar.[9]

Më 3 janar 2014, u lajmërua se huazimi i tij ishte zgjatur deri në fund të sezonit.[10] Ai u rithirr nga Arsenali më 18 shkurt.[11]

Arsenal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bellerín me Arsenalin në shkurt 2015

Më 16 shtator 2014, për shkak të dëmtimeve të Mathieu Debuchy, Calum Chambers dhe Nacho Monreal, Bellerin bëri debutimin e tij në Ligën e Kampioneve për Arsenalin kundër Borussia Dortmund në një humbje 2–0 jashtë fushe në Signal Iduna Park.[12] Ai shënoi golin e parë me klubin më 1 shkurt 2015, duke finalizuar në fitoren 5–0 kundër Aston Villës[13] dhe më 4 April shënoi golin e parë të fitores 4–1 kundër Liverpoolit.[14]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 24 prill 2015[15]

Klubi Sezoni Liga FA Cup League Cup Europa Total
Divizioni Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Arsenal 2013–14 Premier Liga 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0
Watford (loan) 2013–14 Championship 8 0 0 0 0 0 0 0 8 0
Arsenal 2014–15 Premier Liga 14 2 2 0 1 0 4 0 21 2
Gjithsej karriera 22 2 2 0 2 0 4 0 30 2

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 7 qershor 2016[16]
Kombëtarja spanjolle
Viti Ndsh Gola
2016 3 0
Gjithsej 3 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barclays Premier League Player Profile". Premier League. 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 30 tetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ James Orr (13 gusht 2014). "Theo Walcott reveals that Hector Bellerin is now the fastest player at Arsenal" [Theo Walcott zbuon se Hector Bellerin është lojtari më i shpejtë i Arsenalit]. The Independent. Londër. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2014. Marrë më 14 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Twitter
 4. ^ Héctor Bellerín is faster than sprint king Usain Bolt (Héctor Bellerín është më i shpejtë se mbreti i sprintit Usain Bolt) The Independent.co.uk
 5. ^ "Bellerin – I'm so happy I joined Arsenal" [Bellerin – Jam shumë i lumtur që u bashkova me Arsenalin]. Arsenal. 29 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2013. Marrë më 26 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Bellerin signs new long-term contract" [Bellerin firmos një kontratë të re afatgjate]. Arsenal. 4 korrik 2013. Marrë më 26 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "WBA 1 – 1 Arsenal". Arsenal. 25 shtator 2013. Marrë më 26 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Bellerin joins Watford on loan" [Bellerin bashkohet me Watford-in në huazim]. Arsenal. 22 nëntor 2013. Marrë më 22 nëntor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Arsenal full-back Hector Bellerin pulls off a brilliant lung bursting assist for Walford vs Ledds Arkivuar 4 shkurt 2015 tek Wayback Machine 101 GreatGoals.com
 10. ^ Bellerin signs (Bellerin firmos) Arkivuar 4 janar 2014 tek Wayback Machine Watford FC
 11. ^ "Arsenal have recalled young defender Hector Bellerin from his loan with Watford" [Arsenali ka rithirrur mbrojtësin e ri Hector Bellerin nga huazimi i tij te Watford]. Watford Observer. 18 shkurt 2014. Marrë më 18 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Bor Dortmd 2–0 . He scored 3 and set up 4 .Arsenal". BBC Sport. 16 shtator 2014. Marrë më 17 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Dawkes, Phil (1 shkurt 2015). "Arsenal 5–0 Aston Villa". BBC Sport. Marrë më 1 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ McNulty, Phil (4 prill 2015). "Arsenal 4-1 Liverpool". BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Profile of Hector Bellerin at Soccerbase.com[lidhje e vdekur] Soccerbase, 24 prill 2015
 16. ^ "Héctor Bellerín". EU-football.info. Marrë më 31 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]