Hedhja e çekiçit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Atletikë

Hedhja e çekiçit

Rekordet botërore
Meshkuj Stampa:Country data URS Yuriy Sedykh 86.74 m (1986)
Femra Polonia Anita Włodarczyk 82.98 m (2016)
Rekordet olimpike
Meshkuj Stampa:Country data URS Sergey Litvinov 84.80 m (1988)
Femra Polonia Anita Włodarczyk 82.29 m (2016)
Versioni tradicional i lojërave të Malësisë

Hedhja e çekiçit është një nga katër ngjarjet e hedhjes në garat e rregullta në pistë dhe fushë, së bashku me hedhjen e diskut, hedhjen e gjyles dhe shtizën .

“Çekiçi” i përdorur në këtë sport nuk është si asnjë nga mjetet që quhen edhe me atë emër. Ai përbëhet nga një top metalik i lidhur me një tel çeliku në një dorezë. Madhësia e topit ndryshon ndërmjet garave për meshkuj dhe femra.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ilustrim skocez i hedhjes me çekiç nga libri i Frank R. Stockton Round-about Rambles in Lands of Fact and Fancy
Amerikani irlandez John Flanagan në garën e hedhjes së çekiçit në Lojërat Olimpike Verore 1908 në Londër

Versioni bashkëkohor i hedhjes së çekiçit është një nga garat më të vjetra të Lojërave Olimpike, i përfshirë për herë të parë në lojërat e vitit 1900 në Paris, Francë ( olimpiada e dytë e epokës moderne). Çekiçi evoluoi nga origjina e tij e hershme informale për t'u bërë pjesë e lojërave Skoceze të Malësisë në fund të shekullit të 18-të, ku versioni origjinal i ngjarjes është ende konkurrohet sot.

Ndërsa gjuajtja me çekiç për meshkuj ka qenë pjesë e Lojërave Olimpike që nga viti 1900, Shoqata Ndërkombëtare e Federatave të Atletikës nuk filloi të ratifikonte hedhjet e femrave deri në vitin 1995. Hedhja e çekiçit për femra u përfshi për herë të parë në Lojërat Olimpike në lojërat verore të vitit 2000 në Sydney, Australi, pasi u përfshi në Kampionatin Botëror një vit më parë.

Versioni bashkëkohor i hedhjes së çekiçit

Konkurimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çekiçi i meshkujve peshon 7.26 kg dhe arrin 121.3 cm në gjatësi, dhe çekiçi i grave peshon 4 kilogramë dhe 19.4 cm në gjatësi. [1] Ashtu si lojërat e tjera të hedhjes, gara vendoset nga kush mund ta hedhë më larg mjetin.

Lëvizja e hedhjes fillon me hedhësin që lëkund çekiçin para-prapa rreth dy herë për të gjeneruar impuls. Hedhësi më pas bën tre, katër ose (rrallë) pesë rrotullime të plota duke përdorur një lëvizje të ndërlikuar të shputës së këmbës, duke rrotulluar çekiçin në një trajektore rrethore dhe duke rritur shpejtësinë e tij këndore me çdo rrotullim. Në vend që çekiçin të rrotullohet horizontalisht, ai rrotullohet në një plan që anon nga drejtimi në të cilin do të lëshohet. Hedhësi lëshon çekiçin pasi shpejtësia e tij është lart dhe drejt objektivit. [2]

Hedhjet kryhen në një rreth hedhjeje . Hedhësit nuk i lejohet të dalë jashtë rrethit të hedhjes përpara se çekiçi të ulet dhe mund të hyjë dhe të dalë vetëm nga pjesa e pasme e rrethit të hedhjes. Çekiçi duhet të ulet brenda një sektori hedhjeje 34,92º që është i përqendruar në rrethin e hedhjes. Këndi i sektorit u zgjodh sepse siguron një sektor, kufijtë e të cilit janë të lehta për t'u matur dhe shtrirë në një fushë (10 metra larg nga qendra e unazës, 6 metra gjerësi). [3] [4] Shkelja e rregullave rezulton në faull dhe gjuajtje nuk numërohet. 

Largësia e hedhjes varet nga shpejtësia dhe lartësia në të cilën lëshohet çekiçi, por edhe nga faktorë të tjerë që nuk janë nën kontrollin e atletit. [5] Në veçanti, rrotullimi i tokës e ndikon atë nëpërmjet gjerësisë gjeografike të vendndodhjes (për shkak të forcës centrifugale, çekiçi do të fluturojë pak më tej në një vend më afër ekuatorit) dhe në një masë më të vogël edhe nëpërmjet azimutit të hedhjes (dmth. drejtimi i busullës së tij, për shkak të te forcës së Koriolisit ). [5] Sipas një studimi të vitit 2023, efekte të tilla janë mjaft të mëdha sa që 20 renditjet e rekordeve botërore si për burrat ashtu edhe për gratë në atë kohë mund të ndryshojnë disi nëse do të përshtateshin për gjerësinë dhe azimutin. [5]

Top 25 të të gjitha kohërave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ath.# Perf.# Mark Athlete Nation Date Place Ref.
1 1 86.74 m (284 ft 6 in) Yuriy Sedykh  Bashkimi Sovjetik 30 AUG 1986 Stuttgart
2 86.66 m (284 ft 3 in) Sedykh #2 22 JUN 1986 Tallinn
3 86.34 m (283 ft 3 in) Sedykh #3 03 JUL 1984 Cork
2 4 86.04 m (282 ft 3 in) Sergey Litvinov  Bashkimi Sovjetik 03 JUL 1986 Dresden
5 85.74 m (281 ft 3 in) Litvinov #2 30 AUG 1986 Stuttgart
6 85.68 m (281 ft 1 in) Sedykh #4 11 AUG 1986 Budapest
7 85.60 m (280 ft 10 in) Sedykh #5 13 JUL 1984 London
Sedykh #6 17 AUG 1984 Moscow
9 85.20 m (279 ft 6 in) Litvinov #3 03 JUL 1984 Cork
10 85.14 m (279 ft 3 in) Litvinov #4 11 JUL 1986 London
Sedykh #7 04 SEP 1988 Moscow
12 85.02 m (278 ft 11 in) Sedykh #8 20 AUG 1984 Budapest
13 84.92 m (278 ft 7 in) Sedykh #9 03 JUL 1986 Dresden
3 14 84.90 m (278 ft 6 in) Vadim Devyatovskiy  Bjellorusia 21 JUL 2005 Minsk
15 84.88 m (278 ft 5 in) Litvinov #5 10 SEP 1986 Rome
4 16 84.86 m (278 ft 4 in) Koji Murofushi Japonia Japonia 29 JUN 2003 Prague
17 84.80 m (278 ft 2 in) Litvinov #6 26 SEP 1988 Seoul
18 84.72 m (277 ft 11 in) Sedykh #10 09 JUL 1986 Moscow
19 84.64 m (277 ft 8 in) Litvinov #7 09 JUL 1986 Moscow
5 20 84.62 m (277 ft 7 in) Igor Astapkovich  Bjellorusia 06 JUN 1992 Seville
21 84.60 m (277 ft 6 in) Sedykh #11 14 SEP 1984 Tokyo
22 84.58 m (277 ft 5 in) Sedykh #12 08 JUN 1986 Leningrad
6 23 84.51 m (277 ft 3 in) Ivan Tsikhan  Bjellorusia 09 JUL 2008 Grodno
7 24 84.48 m (277 ft 1 in) Igor Nikulin  Bashkimi Sovjetik 12 JUL 1990 Lausanne
25 84.46 m (277 ft 1 in) Sedykh #13 14 SEP 1988 Vladivostok
Tsikhan #2 07 MAY 2004 Minsk
8 84.40 m (276 ft 10 in) Jüri Tamm  Bashkimi Sovjetik 09 SEP 1984 Banská Bystrica
9 84.19 m (276 ft 2 in) Adrián Annus  Hungaria 10 AUG 2003 Szombathely
10 83.93 m (275 ft 4 in) Paweł Fajdek  Polonia 09 AUG 2015 Szczecin [6]
11 83.68 m (274 ft 6 in) Tibor Gécsek  Hungaria 19 SEP 1998 Zalaegerszeg
12 83.46 m (273 ft 9 in) Andrey Abduvaliyev  Bashkimi Sovjetik 26 MAY 1990 Adler
13 83.43 m (273 ft 8 in) Aleksey Zagornyi Rusia Rusia 10 FEB 2002 Adler
14 83.40 m (273 ft 7 in) Ralf Haber  Gjermania Lindore 16 MAY 1988 Athens
15 83.38 m (273 ft 6 in) Szymon Ziółkowski  Polonia 05 AUG 2001 Edmonton
16 83.30 m (273 ft 3 in) Olli-Pekka Karjalainen  Finlanda 14 JUL 2004 Lahti
17 83.04 m (272 ft 5 in) Heinz Weis Gjermania Gjermania 29 JUN 1997 Frankfurt
18 83.00 m (272 ft 3 in) Balázs Kiss  Hungaria 04 JUN 1998 Saint-Denis
19 82.78 m (271 ft 7 in) Karsten Kobs Gjermania Gjermania 26 JUN 1999 Dortmund
20 82.71 m (271 ft 4 in) Rudy Winkler  SHBA 20 JUN 2021 Eugene [7]
21 82.69 m (271 ft 3 in) Krisztián Pars  Hungaria 16 AUG 2014 Zürich
22 82.64 m (271 ft 1 in) Günther Rodehau  Gjermania Lindore 03 AUG 1985 Dresden
23 82.62 m (271 ft 0 in) Sergey Kirmasov Rusia Rusia 30 MAY 1998 Bryansk
Andriy Skvaruk  Ukraina 27 APR 2002 Kyiv
25 82.58 m (270 ft 11 in) Primož Kozmus Sllovenia Sllovenia 02 SEP 2009 Celje
  1. ^ "Hammer Throw". World Athletics. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2021. Marrë më 12 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Johannsen, Dana (1 gusht 2021). "Tokyo 2020: Why the Olympic hammer throw may become a new national obsession". Stuff. Marrë më 1 gusht 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Hammer Throw". World Athletics. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Laying Out Sector Angles for the Track and Field Throwing Events" (PDF). USA Track & Field Pacific Northwest. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2015-05-13. Marrë më 2022-03-19. The shot, discus, hammer & weight throw sector is 34.92º. This angle was chosen due to its simple geometry. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b c Horváth, Gábor; Hegedűs, Dénes; Slíz-Balogh, Judit (2023-06-27). "Change of world-record rankings of shot put and hammer throw due to the effects of Earth rotation and athlete's height". Scientific Reports (në anglisht). 13 (1): 10409. Bibcode:2023NatSR..1310409H. doi:10.1038/s41598-023-36665-5. ISSN 2045-2322. PMC 10300113. PMID 37369722.
  6. ^ Phil Minshull (9 gusht 2015). "Fajdek throws 83.93m in Szczecin". IAAF. Marrë më 10 gusht 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Roy Jordan (21 qershor 2021). "Bromell back to his best while Felix and Winkler make history in Eugene". World Athletics. Marrë më 4 korrik 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)