Ilok

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ilok
—  Qytet  —
Ilok is located in Kroacia
Ilok
Ilok
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srijem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.22°0′0″V 19.38°0′0″L / 45.22000°V 19.38000°L / 45.22000; 19.38000 (Ilok)Koordinatat: 45.22°0′0″V 19.38°0′0″L / 45.22000°V 19.38000°L / 45.22000; 19.38000 (Ilok)
Popullsia 4.957 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Ilok (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 4957 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 5036 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 5897 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.57%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Ilok – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Vukovar-Srijem