Kantoni Arbois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Arbois
canton d'Arbois
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Jura
Arrondissement Lons-le-Saunier
Kryeqëndra Arbois
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 143,46 km2
Popullsia 6.392 banorë 2010
Dendësia 44,56 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3901

Kantoni Arbois (frëngjisht: Canton d'Arbois) është një kantondepartamentin Jura, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Arbois. Ka sipërfaqe 143.46km2 dhe popullsi 6392 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Arbois aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]