Kantoni Salins-les-Bains

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Salins-les-Bains
Canton de Salins-les-Bains
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Jura
Arrondissement Lons-le-Saunier
Kryeqëndra Salins-les-Bains
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 180,86 km2
Popullsia 6.353 banorë 2007
Dendësia 35,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3929

Kantoni Salins-les-Bains (frëngjisht: Canton de Salins-les-Bains) është një kantondepartamentin Jura, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Salins-les-Bains. Ka sipërfaqe 180.86km2 dhe popullsi 6353 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Salins-les-Bains aktualisht përbëhet nga 22 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Marie-Christine Chauvin

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]