Kantoni Champagnole

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Champagnole
Canton de Champagnole
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Jura
Arrondissement Lons-le-Saunier
Kryeqëndra Champagnole
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 294,32 km2
Popullsia 16.750 banorë 2010
Dendësia 56,91 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3906

Kantoni Champagnole (frëngjisht: Canton de Champagnole) është një kantondepartamentin Jura, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Champagnole. Ka sipërfaqe 294.32km2 dhe popullsi 16750 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Champagnole aktualisht përbëhet nga 32 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Clément Pernot

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]