Kantoni Le Vigan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Vigan
Canton du Vigan
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Occitanie
Departamenti Gard
Arrondissement Le Vigan
Kryeqëndra Le Vigan
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 184,43 km2
Popullsia 8.545 banorë 2009
Dendësia 46,33 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE
Kantoni Le Vigan – harta_foto

Kantoni Le Vigan (frëngjisht: Canton du Vigan) është një kantondepartamentin Gard, rajonin OccitanieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Vigan. Ka sipërfaqe 184.43km2 dhe popullsi 8545 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Vigan aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]