Kantoni Villeneuve-lès-Avignon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Villeneuve-lès-Avignon
Canton de Villeneuve-lès-Avignon
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Gard
Arrondissement Nîmes
Kryeqëndra Villeneuve-lès-Avignon
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 105,68 km2
Popullsia 33.576 banorë 2009
Dendësia 317,71 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE
Kantoni Villeneuve-lès-Avignon – harta_foto

Kantoni Villeneuve-lès-Avignon (frëngjisht: Canton de Villeneuve-lès-Avignon) është një kantondepartamentin Gard, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Villeneuve-lès-Avignon. Ka sipërfaqe 105.68km2 dhe popullsi 33576 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Villeneuve-lès-Avignon aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]