Kantoni Beaucaire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Beaucaire
Canton de Beaucaire
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Gard
Arrondissement Nîmes
Kryeqëndra Beaucaire
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 206,1 km2
Popullsia 29.395 banorë 2009
Dendësia 142,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE
Kantoni Beaucaire – harta_foto

Kantoni Beaucaire (frëngjisht: Canton de Beaucaire) është një kantondepartamentin Gard, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Beaucaire. Ka sipërfaqe 206.1km2 dhe popullsi 29395 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Beaucaire aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]