Kantoni Aigues-Mortes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Aigues-Mortes
Canton d’Aigues-Mortes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Gard
Arrondissement Nîmes
Kryeqëndra Aigues-Mortes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 205,3 km2
Popullsia 19.357 banorë 2009
Dendësia 94,29 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE
Kantoni Aigues-Mortes – harta_foto

Kantoni Aigues-Mortes (frëngjisht: Canton d'Aigues-Mortes) është një kantondepartamentin Gard, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Aigues-Mortes. Ka sipërfaqe 205.3km2 dhe popullsi 19357 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Aigues-Mortes aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]