Kantoni Uzès

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Uzès
Canton d’Uzès
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Gard
Arrondissement Nîmes
Kryeqëndra Uzès
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 236,55 km2
Popullsia 19.993 banorë 2009
Dendësia 84,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3035
Kantoni Uzès – harta_foto

Kantoni Uzès (frëngjisht: Canton d'Uzès) është një kantondepartamentin Gard, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Uzès. Ka sipërfaqe 236.55km2 dhe popullsi 19993 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Uzès aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]