Kantoni Rhôny-Vidourle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Rhôny-Vidourle
Canton de Rhôny-Vidourle
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Gard
Arrondissement Nîmes
Kryeqëndra Aimargues
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 105,93 km2
Popullsia 23.234 banorë 2009
Dendësia 219,33 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 30400
Kantoni Rhôny-Vidourle – harta_foto

Kantoni Rhôny-Vidourle (frëngjisht: Canton de Rhôny-Vidourle) është një kantondepartamentin Gard, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Aimargues. Ka sipërfaqe 105.93km2 dhe popullsi 23234 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Rhôny-Vidourle aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]