Kantoni Les Sables-d'Olonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Les Sables-d'Olonne
Canton des Sables-d'Olonne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Vendée
Arrondissement Les Sables-d'Olonne
Kryeqëndra Les Sables-d'Olonne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 148,36 km2
Popullsia 42.679 banorë 1999
Dendësia 287,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8524

Kantoni Les Sables-d'Olonne (frëngjisht: Canton des Sables-d'Olonne) është një kantondepartamentin Vendée, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Les Sables-d'Olonne. Ka sipërfaqe 148.36km2 dhe popullsi 42679 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Les Sables-d'Olonne aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]