Kantoni Saint-Jean-de-Monts

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Jean-de-Monts
Canton de Saint-Jean-de-Monts
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Vendée
Arrondissement Sables-d'Olonne
Kryeqëndra Saint-Jean-de-Monts
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 184,46 km2
Popullsia 15.155 banorë 1999
Dendësia 82,16 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8529

Kantoni Saint-Jean-de-Monts (frëngjisht: Canton de Saint-Jean-de-Monts) është një kantondepartamentin Vendée, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Jean-de-Monts. Ka sipërfaqe 184.46km2 dhe popullsi 15155 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Jean-de-Monts aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]