Kantoni Saint-Gilles-Croix-de-Vie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Gilles-Croix-de-Vie
Canton de Saint-Gilles-Croix-de-Vie
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Vendée
Arrondissement Sables-d'Olonne
Kryeqëndra Saint-Gilles-Croix-de-Vie
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 292,24 km2
Popullsia 40.269 banorë 2005
Dendësia 137,79 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8526

Kantoni Saint-Gilles-Croix-de-Vie (frëngjisht: Canton de Saint-Gilles-Croix-de-Vie) është një kantondepartamentin Vendée, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Gilles-Croix-de-Vie. Ka sipërfaqe 292.24km2 dhe popullsi 40269 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Gilles-Croix-de-Vie aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]