Kantoni Rougemont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Rougemont
Canton de Rougemont
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Doubs
Arrondissement Besançon
Kryeqëndra Rougemont
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 162 km2
Popullsia 3.946 banorë Regjistrimi:
Dendësia 24,36 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2523

Kantoni Rougemont (frëngjisht: Canton de Rougemont) është një kantondepartamentin Doubs, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Rougemont. Ka sipërfaqe 162km2 dhe popullsi 3946 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Rougemont aktualisht përbëhet nga 27 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]