Kantoni Hérimoncourt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Hérimoncourt
Canton de Hérimoncourt
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Doubs
Arrondissement Montbéliard
Kryeqëndra Hérimoncourt
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 99 km2
Popullsia 16.383 banorë 1999
Dendësia 165,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2509

Kantoni Hérimoncourt (frëngjisht: Canton de Hérimoncourt) është një kantondepartamentin Doubs, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Hérimoncourt. Ka sipërfaqe 99km2 dhe popullsi 16383 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Hérimoncourt aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]