Kantoni Saint-Hippolyte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Hippolyte
Canton de Saint-Hippolyte
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Doubs
Arrondissement Montbéliard
Kryeqëndra Saint-Hippolyte
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 186 km2
Popullsia 4.395 banorë 1999
Dendësia 23,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2526

Kantoni Saint-Hippolyte (frëngjisht: Canton de Saint-Hippolyte) është një kantondepartamentin Doubs, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Hippolyte. Ka sipërfaqe 186km2 dhe popullsi 4395 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Hippolyte aktualisht përbëhet nga 20 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]