Kantoni Valentigney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Valentigney
Canton de Valentigney
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Doubs
Arrondissement Montbéliard
Kryeqëndra Valentigney
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 34 km2
Popullsia 21.038 banorë 1999
Dendësia 618,76 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2535

Kantoni Valentigney (frëngjisht: Canton de Valentigney) është një kantondepartamentin Doubs, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Valentigney. Ka sipërfaqe 34km2 dhe popullsi 21038 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Valentigney aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]