Kantoni Saverne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saverne
Canton de Saverne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Alsace
Departamenti Bas-Rhin
Arrondissement Saverne
Kryeqëndra Saverne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 130,32 km2
Popullsia 23.650 banorë 1999
Dendësia 181,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 21

Kantoni Saverne (frëngjisht: Canton de Saverne) është një kantondepartamentin Bas-Rhin, rajonin AlsaceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saverne. Ka sipërfaqe 130.32km2 dhe popullsi 23650 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saverne aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]