Kantoni Bouxwiller

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Bouxwiller
Canton de Bouxwiller
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Alsace
Departamenti Bas-Rhin
Arrondissement Saverne
Kryeqëndra Bouxwiller
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 166,63 km2
Popullsia 19.685 banorë 2009
Dendësia 118,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4
Kantoni Bouxwiller – harta_foto

Kantoni Bouxwiller (frëngjisht: Canton de Bouxwiller) është një kantondepartamentin Bas-Rhin, rajonin AlsaceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Bouxwiller. Ka sipërfaqe 166.63km2 dhe popullsi 19685 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Bouxwiller aktualisht përbëhet nga 19 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]